Netflix’in Abone Sayısında Dikkat Çeken Düşüş

Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, tarihinde ilk kez abone kaybı yaşıyor. Yapılan açıklamalara göre Netflix, 2019 yılının ikinci çeyreğinde ABD’de 130 bin abonesini kaybetti.

Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, tarihinde ilk kez abone kaybı yaşıyor. Yapılan açıklamalara göre Netflix, 2019 yılının ikinci çeyreğinde ABD’de 130 bin abonesini kaybetti.


Çevrimiçi ve dizi platformlarından Netflix, son yıllarda ciddi bir kullanıcı sayısına ulaştı. Yayınladığı dizi ve filmlerin tüm dünyada konuşulduğu platform bugün 150 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Ancak Netflix, tarihinde ilk kez abone kaybı yaşıyor. Yapılan açıklamalara göre Netflix, 2019 yılının ikinci çeyreğinde Amerika Birleşik Devletleri’nde 130 bin kullanıcısını kaybetti.

Netflix şu ana kadar yerel pazarda da (ABD), uluslararası pazarda da istikrarlı bir şekilde büyümü gösteriyordu. Ancak şirket, ilk kez yerel pazarda abone sayısı düşüşüyle karşı karşıya kaldı. Üstelik Netflix, 2019’un ikinci çeyreğinde uluslararası pazarda da beklenildiği kadar büyümedi. Yapılan açıklamalara göre 2019 yılının ikinci çeyreğinde Netflix, bünyesine yalnızca 2.7 milyon abone eklemeyi başardı. Bu rakam bir önceki çeyrekte ise yaklaşık 5 milyondu.

Konuyla ilgili olarak hissedarlarına bir mektup yazan şirket, abone kaybının tüm bölgelerde olduğunu ancak abonelik ücretinde zam yapılan bölgelerde daha çok abone kaybettiklerini belirtti. 2019 yılının ikinci çeyreğinde beklenilen büyümenin gerçekleştirilemediğini açıklayan Netflix, bu üye kaybının yıllık bazda herhangi bir sorun teşkil etmediğini ve işlerine odaklanarak bu zararı egale edeceklerini belirtti.

Netflix, üçüncü çeyrekte 7 milyon aboneyi bünyesine katmayı planlıyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine bakıldığı zaman, Netflix’in 6 milyon abone kazandığı görülebiliyor. Şirketin hedefine ulaşıp ulaşamayacağını ise ancak ilerleyen dönemlerde görebileceğiz.

Kaynak: https://comicbook.com/tv-shows/2019/07/17/netflix-loses-subscribers-q2-content-slate/

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borcu Olan ve Taksitleri Ödenmeyen Telefonlar İletişime Kapatılacak

Arama geçmişinizi gizli tutmak için herhangi bir tarayıcıda özel taramayı etkinleştirme