Netflix’deki içerik altyazıları, anlık istediğiniz dile çeviren uygulama: Mate
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Netflix’deki içerik altyazıları, anlık istediğiniz dile çeviren uygulama: Mate

0

Son zamanlarda günlük kullanım dilimize yeni bir kalıp eklendi; “Netflix‘e düşmek.” Hafta içi mesai sonrası, hafta sonu kahvaltı öncesi Netflix’e düşerken de kullanıcıda genellikle “kafamı boşaltayım” düşüncesi hakim oluyor. 

Ancak anlık olarak çeviri yapabilen bir uygulama olan Mate, Netflix kullanıcılarının dizileri izlerken aynı anda dil öğrenmelerine yardımcı olmayı hedefliyor. 

Uygulama böylelikle boş vakitlerin de değerlendirilmesine yardımcı oluyor.

Öncelikle Mate’in kullanımının çok kolay olduğunu belirtmek istiyorum. Uygulamayı ChromeFirefoxEdge ve Opera tarayıcılarınız için eklenti olarak indirebiliyorsunuz. 

Matemac ve iOS cihazlarınız için uygulama formatında da mevcut. Eklentiyi indirdikten sonra ekstra hiçbir şey yapmanız gerekmiyor. 

Akabinde Netflix’ten bir içerik açıyorsunuz. Bu noktada mümkün olduğunca altyazıyı kendi ana diliniz olmayan bir dilden seçmenizi tavsiye ederim. Daha sonra ister belirlediğiniz kelimenin, isterseniz bir cümlenin üzerine tıkladığınızda arkada devam eden dizi ya da filmi hiç bozmadan otomatik olarak çeviri ekranda beliriyor. Üstelik merak ettiğiniz kelimenin hemen hemen tüm sözlük anlamlarını bulmanız da Mate sayesinde mümkün oluyor.


Dünya çapında 550 bin kullanıcısı bulunan Mate ile şu anda 103 farklı dilde çeviri yapabilmek mümkün oluyor. Uygulamanın geliştiricileri gelecek dönemde bu sayının artmasını planlıyor. Mate ile yaptığınız çevirileri dosya olarak da kaydedebiliyorsunuz. Üstelik eğer isterseniz Mate dönem dönem minik quiz’ler de yapıp dili ne kadar geliştirdiğinizi öğrenmenize yardımcı oluyor.

Mate’i denemek için buradan hangi tarayıcıyı kullandığınızı seçip cihazınıza indirebilirsiniz. Aşağıdaki videodan da uygulamanın nasıl çalıştığına göz atabilirsiniz. 

 

Kaynak: https://webrazzi.com/2019/04/05/netflix-iceriklerinin-altyazilarini-anlik-olarak-istediginiz-dile-ceviren-uygulama-mate

Mate ile şu anda 103 farklı dilde çeviri yapabilmek mümkün oluyor.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap