1. Ana Sayfa
  2. Sinema

Netflix Uzamsal Ses Desteği Sunmaya Başladı

Netflix Uzamsal Ses Desteği Sunmaya Başladı
+ - 0

Netflix, popüler dizi Stranger Things’in 4. sezonu da dahil olmak üzere hizmetinde uzamsal ses desteği için Sennheiser ile ortaklık kurdu.

 Netflix blog gönderisinde, “Uzamsal ses bugünden itibaren kataloğumuza yayılacak ve arama çubuğuna ‘uzamsal ses’ yazıp arama sonuçlarında onu destekleyen bir dizi veya film seçerek bunu kendiniz deneyimleyebilirsiniz” diyor. Özelliğin Sennheiser’ın Ambeo teknolojisini kullandığını da belirtelim.

Stereo ses kullanıldığında uzamsal ses otomatik olarak etkinleştirilecek ancak Netflix, gerçek çevresel ses hoparlörleriniz varsa yine de 5.1 çevresel ses veya Dolby Atmos kullanmanızı öneriyor.

Uzamsal ses, tüm ses kaynaklarının dinleyicinin konumu etrafında 360 derecelik bir model ses alanında düzenlenmesini içeriyor. Uzamsal ses daha sonra bu verileri TV hoparlörleri veya geleneksel çok kanallı çevresel kurulum yerine yalnızca stereo ses sunan kulaklıklar da dahil olmak üzere çeşitli cihazlarda ses iletmek için kullanıyor. Bu teknoloji Apple AirPods’lardan Sony PlayStation 5’e kadar birçok tüketici cihazında mevcut durumda.

Stereo kulaklıklar aracılığıyla uzamsal ses, ev sinema sisteminizdeki sağlam bir çevresel ses sistemiyle elde edeceğiniz deneyim ile tam olarak benzemese de genellikle tatmin edici sonuçlar verecektir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap