Netflix Üyelik ile İlgili Abone Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 9 konu
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Netflix Üyelik ile İlgili Abone Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 9 konu

0

Netflix uzun bir süredir ülkemizde faaliyet gösteriyor ve içinde yer alan yapımları büyük bir zevkle izliyoruz. Bugün, Netflix üyeliği hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler paylaşılacak. 

Fiyat(ücreti), abonelik, paketleri, ücretsiz kampanya bilgileri gibi pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. 

 Netflix nedir? Nasıl izlenir? Ne kadar ödenir? Kotanızı nasıl etkiler? Ne kadar hız gerekir? Kullanıcıların Netflix ile ilgili merak ettiği tüm soruların cevaplarını bir araya getirdi.

İşte abone olmadan önce Netflix ile ilgili bilmeniz gereken tüm özellikler.

1- Hangi cihazlardan seyredebilirim?

Netflix’e sadece akıllı televizyon ve bilgisayarlar üzerinden değil, iOS, Android ve Windows cihazlardan (iPhone, iPad, Android akıllı telefon, Android tablet, Windows Phone, Windows tablet), oyun konsolları PlayStation ve Xbox, Google Chromecast, Apple TV ve Blu-ray oynatıcılarla Netflix servislerine erişmek mümkün. Bir filme veya diziye kaldığınız yerden başka bir cihazını üzerinden devam da edebiliyorsunuz.

2- Ne kadar internet kotası tüketir?

Netflix tüm servislerini internet üzerinden sunduğu için kota sınırı olmayan bir internet paketinizin olması da şart. Netflix üzerinden 2 saatlik bir filmi standart çözünürlükte (SD) seyretmek yaklaşık 1.4 GB, HDkalitesinde seyretmek 6 GB ve Ultra HD (4K) kalitesinde seyretmek ise yaklaşık 14 GB’lik bir internet kotası tüketiyor.

Netflix’in hangi çözünürlükte ne kadar internet kotası tükettiğini buradan inceleyebilirsiniz.

3- İnternet hızım ne olmalı?

Netflix’in sunduğu içerikleri sorunsuz olarak, takılmadan seyredebilmek için internet hızınızın da belirli bir hızın üzerinde olması gerekiyor. SD yayınlar için en az 3 megabit, HD yayınlar için en az 5 megabit veUltra HD (4K) yayınları sorunsuz seyredebilmek için ise internet hızınızın en az 25 megabit olması gerekiyor.
Netflix’te gerekli olan minimum internet hızlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

4- İnternet kotamı aşarsam ne olur?

Türkiye’deki internet kullanıcıları artık giderek artan oranda kota sınırı olmayan, limitsiz internet paketlerini kullanıyor. Ancak bu limitsiz paketler Adil Kullanım Koşulları’na (AKK) tabi. AKK sınırını aştığınızda ek bir ücretlendirme yapılmıyor ancak internet hızınız düşürülüyor.
Hızınız düştüğünde ise Netflix’in sunduğu HD ve Ultra HD içeriklerini seyredebilme şansınız da kalmıyor. Örneğin 50 AKK’lik bir paket ile Netflix üzerinden ayda en fazla 8 HD (ortalama 2 saatlik) seyredebilmek mümkün.

5- Aylık ne kadar öderim? Netflix üyelik ücreti 2018 için ne kadar? 

Şu an için fiatlar aynı..

Fiyat politikası yıllık olarak değişmiyor, ancak biz güncel fiyatları paylaşalım. 

Temel Paket 15,99, Standart Paket 27,99 ve Özel Paket ise aylık 39,99 TL. Tüm paketlerde ilk ay ücretsiz ve istediğiniz zaman aboneliğinizi sonlandırabiliyorsunuz.

6- Neleri seyredebilirim?

Netflix’te binlerce film ve TV dizisi var ama bu içeriklerde coğrafi kısıtlamalar uygulanıyor. Yani, siz aylık ücretini ödeyip abone olsanız bile sadece Netflix’in Türkiye’ye sunduğu içeriklere ulaşabiliyorsunuz. 

Uluslararası lisans çalışmaları kapsamında ülkelere göre farklı içerik kütüphaneleri bulunan Netflix’in Türkiye’deki abonelerine sunduğu içerikleri inceleyebilirsiniz.

7- Ayarları nasıl yapabilirim?

Ctrl+Shift+Alt+D’ye basınca, seyredilen içeriğin çözünürlüğü, veri tüketim oranı, kullanıcının mevcut internet hızı gibi istatistiklere ulaşılabiliyor. Ctrl+Shift+Alt+S ile ise veri akış hızını artırmak veya düşürmek gibi ayarlar yapılabiliyor. Ctrl+Space kısayolu ile “ileri sar” ve “geri sar” fonksiyonları yerine getirilebiliyor.

8- Altyazı ekleyebilir miyim?

Netflix’in “Your Account” (Hesabınız) bölümünde yer alan “Settings” (Ayarlar) kısmından, “Dil”, “Altyazı” ve çözünürlük için “Playback” ayarları yapılabiliyor. Altyazı ayarlarından izlenilen içeriğin font, karakter büyüklüğü, zemin ve gölge efekti değiştirilebiliyor. 

Eğer istediğiniz altyazı seçeneklerde yok ise SubFlicks üzerinden Netflix’teki film veya dizilere altyazı ekleyebilmek mümkün. Bu online araç, .srt dosyalarını Netflix’in .dfxp formatına çeviriyor.

9- Sistem gereksinimleri neler?

Tarayıcı üzerinden Netflix film ve dizilerini seyrediyorsanız, internet tarayınızın bu şartları karşılaması gerekiyor. Google Chrome 37 ve üstü, Internet Explorer 11 ve üstü, Microsoft Edge, MozillaFirefox 42 ve üstü, Opera 33 ve üstü, Safari Mac OS X 10.10 ve üstü. Ancak tüm tarayıcılarda çözünürlük aynı değil. 

Yayınlar, Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera’da maksimum 720p izlenebilirken; Internet Explorer, Microsoft Edge ve Safari’de çözünürlük 1080p’ye çıkabiliyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/abone-olmadan-once-netflix-ile-ilgili-bilmeniz-gereken-9-sey-669095

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap