Netflix Üye Başına Ücret Uygulamasıyla Ne Kadar Kâr Edecek?
 1. Anasayfa
 2. Genel

Netflix Üye Başına Ücret Uygulamasıyla Ne Kadar Kâr Edecek?

0

Netflix’in Şifresini Paylaşanlardan Ekstra Ücret Alarak Elde Edeceği Devasa Kâr Ortaya Çıktı

Netflix, tek üyelikle ‘bedavadan dört kişi’ devrini sona erdirecek yeni bir uygulama üzerine çalışmalar yapıyor. Analistler ise şirketin bu yeni uygulamadan ne kadar kar edebileceğine dair tahminlerde bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta sizlere Netflix’in popüler özelliklerinden olan tek bir hesabın birden fazla üye tarafından kullanılması özelliğinin değişeceğini; yeni gelen “Ekstra Üye Ekle” özelliği ile artık farklı konumda bulunan üyelerin her birinden ekstra ücret alınacağını bildirmiştik. Henüz Şili, Kosta Rika ve Peru’da test aşamasında olan bu yeni özelliğe göre kişi başına aylık 2,99 dolar ödenmesi karşılığında Ekstra Üye hesabı eklenebileceği belirtilmişti.

Yeni yapılan analizler ise, Netflix’in bu yeni uygulama sayesinde ne kadar kazanacağına dair tahminlerde bulunuyor. Bir Wall Street analizine göre planın başarılı bir şekilde işlemesi halinde şirketin fazladan 1,6 milyar dolar kazanması muhtemel gibi gözüküyor. 

Yeni özellik, Netflix’in 2023 yılı gelir tahminlerine yüzde 4’lük bir artış sağlayabilir

Cowen & Co. analistlerinin tahminlerine göre, Netflix’in bu uygulamayı küresel olarak kullanıma sunması halinde şirketin kazanacağı yıllık ekstra 1,6 milyar dolarlık küresel gelir ile, 2023’teki 38,8 milyar dolarlık gelir projeksiyonuna fazladan yaklaşık yüzde 4 artış sağlanabileceği ifade ediliyor. Ödeme yapmayan Netflix şifre paylaşım hanelerinin yaklaşık yarısının ödeme yapan üyeler olacağını varsayan bu tahmin; bunların yaklaşık yarısının kendi ayrı ücretli hesaplarına kaydolmayı seçeceğini öngörüyor. 

Kıdemli araştırma analisti John Blackledge liderliğindeki Cowen ekibi tarafından yapılan açıklamada, “Netflix’in son çabalarının daha olgun pazarlarda doğal bir ilerlemeyi yansıttığını ve testin küresel olarak uygulanması halinde artan abonelikler ve [gelir] ekleyebileceğini düşünüyoruz” şeklinde kaydediliyor. 

Cowen’in 2.500 ABD’li tüketiciyle yaptığı aylık özel ankete göre, ülkedeki 116 milyon geniş bantlı hane halkının yaklaşık %10‘unda Netflix izleyen ancak ücretli abone olmayan biri bulunuyor. Firma, bu paylaşımın bir kısmının “büyük olasılıkla aynı aile içinde ve/veya oda arkadaşları arasında gerçekleştiğini” ifade ediyor. 

Kaynak:https://variety.com/2022/digital/news/netflix-charge-fee-password-sharing-revenue-1235212426/
.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir