Netflix, ‘Şifre Paylaşımını Engelleme’ Özelliğini Erteledi
 1. Anasayfa
 2. Sinema

Netflix, ‘Şifre Paylaşımını Engelleme’ Özelliğini Erteledi

0

 

Netflix, yıllardır gündemden düşmeyen şifre paylaşımını engelleme uygulaması ile ilgili yeni bir karar aldı. Karara göre şifre paylaşımını engellemeyi erteledi ve yeni dönem, temmuz ayına kadar herhangi bir tarihte başlayacak. Geçmişte, bunun 2023’ün başında olacağı belirtilmişti.

Dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformlarından Netflix, bir süredir şifre paylaşımını engellemeye çalışmak ile meşgul. Bilirsiniz; birkaç arkadaş bir araya gelir ve tek bir Netflix hesabı alır. Bunun sonucunda maliyet ciddi anlamda düşer. Ancak bu durum Netflix için gelir kaybı anlamına geliyor ve şirket, bunu ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Aslına bakacak olursak Netflix’in şifre paylaşımını engelleme girişimleri, bir süredir Kanada, Yeni Zelanda, Portekiz ve İspanya gibi bazı ülkelerde devreye sokuldu. Bu ülkelerdeki kullanıcılar, platformu eskisi gibi ortak kullanamıyorlar. Daha önce yapılan açıklamalar, 2023’ün ilk çeyreğinde dünya genelindeki tüm Netflix aboneleri için bunun geçerli olacağını ortaya koyuyordu. Ancak gelen son haberler, Netflix’in planlarında erteleme olduğunu gözler önüne seriyor.

Şifre paylaşımını yasaklama sistemi, temmuz ayına kadar uygulamaya konacak

Netflix, 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin mali durum raporunu açıkladığı etkinlikte, bu konuyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada, şifre paylaşımını engelleme sisteminin ikinci çeyreğe ertelendiği belirtildi. Buna göre kullanıcılar, temmuz ayına kadar olan sürecin herhangi bir bölümü itibarıyla, Netflix’te şifre paylaşımı yapamayacaklar. Tabi Netflix, yeni uygulamayı bir kez daha ertelemezse…

Netflix, yeni uygulamadan memnun

Netflix tarafından yapılan açıklamalara göre şifre paylaşımını engelleme girişimleri, abone sayılarında artışa yol açtı. Hatta uygulamanın devreye alındığı Kanada’daki abone artış hızı, ABD’dekine kıyasla oldukça yüksek. Görünen o ki Netflix, bir şekilde doğru yolu bulduğuna inanıyor ve bununla ilgili olarak sonuna kadar gidecek. 

Peki Kanada’daki kullanıcılara nasıl bir sistem sunuldu?

Netflix

Netflix, şubat ayından beri Kanada’daki abonelerine iki seçenek sunuyor. Bu seçeneklerden ilki, hesabın sadece sahibi tarafından kullanılması. İkinci seçenek ise ekstra ödeme. Bu seçeneğe göre hesap sahibi kullanıcı, hesabına ortak olan diğer tüm kullanıcılar için aylık ekstra 6 dolarlık ödeme yapıyor. Böylelikle hesabı ortak kullananların yeni bir Netflix hesabına ihtiyaçları kalmamış oluyor.

Bu arada; Netflix bununla ilgili bazı yeni özellikleri çoktan kullanıma sundu. Örneğin kullanıcılar, Profil Transferi olarak isimlendirilen bir özellik sayesinde bir hesaptaki profillerini başka bir hesaba taşıyabiliyorlar. Ayrıca Erişim ve Cihazları Yönet isimli başka bir özellik, hesap sahibinin diğer profillerle ilgili işlem yapmasını sağlıyor. İşte tüm bunlar, Netflix’teki yeni dönem için hazırlık.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir