Netflix Hata Kodu NW-2-5 Nasıl Onarılır
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema

Netflix Hata Kodu NW-2-5 Nasıl Onarılır

0

Netflix hata kodu NW-2-5 bir ağ bağlantısı sorununu belirtir, bu da cihazınızın Netflix hizmetine erişemediği ve tanımlanması ve düzeltilmesi nispeten yaygın ve zor bir Netflix sorunu olduğu anlamına gelir. 

Bu, cihazınızın internete bağlı olmadığı veya cihazın Netflix’e bağlanmasını engelleyen bir şey olduğu anlamına gelir.Bu hata koduna cihazınız, ev ağınız veya internet bağlantınızla ilgili bir sorun neden olabilir.Netflix hata kodu NW-2-5 oluştuğunda, cihazınız genellikle bu mesajı ekranda görüntüler:

Hata kodları NW-2-5, oyun konsolları, Roku, Blu-Ray Oynatıcılar ve akıllı televizyonlar gibi akış cihazları da dahil olmak üzere Netflix uygulamasına sahip cihazların çoğunda oluşabilir.
Not: 💬 Bu kılavuz Netflix akışını gerçekleştirebilen tüm cihazlar için çalışır, ancak Xbox ve PlayStation kullanıcıları için bazı özel adımlar vardır.

Resim kredi: Alex Dos Diaz / Lifewire

Netflix Hata Kodu NW 2-5 Nasıl Onarılır

Hata kodu NW-2-5’i düzeltmek için atmanız gereken özel adımlar, kullandığınız cihaza bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir. Örneğin, bazı cihazlarda DNS ayarlarını doğrulayamaz veya değiştiremezsiniz.

NW-2-5 Netflix hata kodunu düzeltmek için:

1. Hata ekranında Yeniden Dene düğmesine basın.

Bazen tek yapmanız gereken bu.

2. Cihazınızı yeniden başlatın.Cihazınızın uyku modu varsa, cihazı tamamen kapattığınızdan ve yeniden başlattığınızdan emin olmanız gerekir. Bazı durumlarda, kapattıktan sonra cihazı bir dakikaya kadar çıkarmanız gerekebilir.

3. Cihazınızın internete bağlı olduğundan emin olun.

Bazı cihazların sizin için internet bağlantısını test edecek bir işlevi vardır. 

 Cihazınızda böyle bir işlev yoksa, Netflix dışında bir uygulama kullanarak video akışı gerçekleştirmeye veya bir web sayfasını görüntülemeye çalışın.

4. Bağlandığınız ağın akışı desteklediğini doğrulayın.
Bir otel, işyeri veya üniversitede paylaşılan bir internet bağlantısına bağlı mısınız? 

 Öyleyse, ağ yöneticisi akış hizmetlerine erişimi devre dışı bırakmış olabilir. Emin değilseniz ağ yöneticisine başvurun.5. Ev ağınızı yeniden başlatın.

Ayrı aygıtlarsa, yönlendiricinizi ve modeminizi kapatın. Sorunu tamamen düzeltmek için bunları çıkarmanız da gerekebilir.

6. DNS ayarlarınızı doğrulayın.

Bazı cihazlar DNS ayarlarını kontrol etmenize izin verir, bazıları ise kontrol etmez. Cihazınızdaki DNS ayarlarını kontrol edemiyorsanız, bu adımı atlamanız gerekir.7. Ethernet bağlantısını deneyin veya Wi-Fi sinyalinizi geliştirin.Kablolu bir ethernet bağlantısı kullanmak, en iyi akış deneyimini sağlar. Bu mümkün değilse, mümkün olan en güçlü Wi-Fi sinyalini elde etmek için cihazınızı ve yönlendiricinizi yeniden konumlandırın.

8. İnternet servis sağlayıcınıza başvurun.

Bu adımları uyguladıktan sonra hala NW-2-5 kodunuz varsa, internet bağlantınızda bir sorun olabilir veya internet servis sağlayıcınız daha büyük bir sorun yaşıyor olabilir.

👀 Bazı internet servis sağlayıcıları ebeveyn kontrolleri sunar. Netflix’i kullanmak için ebeveyn kontrollerini devre dışı bırakmanız veya ayarları değiştirmeniz gerekebilir.

Ağınız Akışı Destekliyor mu?

Bazı ağlar bant genişliğinden veya başka nedenlerden tasarruf etmek için akışı devre dışı bırakır . İnternete bir üniversite, otel veya başka bir büyük ağ üzerinden bağlıysanız, akışın devre dışı bırakılıp bırakılmadığını öğrenmek için ağ yöneticisine başvurmanız gerekir.

Kendi modeminiz ve yönlendiriciniz ile kendi internet bağlantınız varsa, bu sorun sizin için geçerli değildir.

Cihazınızın İnternete Bağlı olup olmadığını Anlama

Hata kodu NW-2-5 bir bağlantı hatası olduğundan, dışarı atmanız gereken ilk şey bir internet bağlantısı sorunudur. Bunu yapmanın en iyi yolu, sorun giderme araçlarının farklı kullanılabilirliği nedeniyle bir cihazdan diğerine farklılık gösterecektir.

Çoğu video oyun konsolunun internet bağlantısını test etme seçeneği vardır. Cihazınızda bu tür bir test varsa, çalıştırmanız gerekir. İnternete bağlı olmadığınızı gösteriyorsa, cihazınızın doğru ağa bağlı olduğundan emin olun. İşlerin tekrar çalışmasını sağlamak için cihazınızdaki İnternet bağlantısını devre dışı bırakmanız ve yeniden etkinleştirmeniz de gerekebilir.Cihazınızın internet bağlantısını test etme seçeneği yoksa Netflix dışında çalışması için internet bağlantısı gerektiren herhangi bir uygulamayı açın. Bu uygulama internete erişebiliyorsa, bağlandınız ve bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Cihazınızı ve Ev Ağınızı Yeniden Başlatma

Çoğu durumda, cihazlarınızı güç döngüsünden geçirmek Netflix kodu NW-2-5 gibi bir sorunu çözecektir. Bu, cihazlarınızı tamamen kapatmanız, duvardaki prizden çekmeniz, ardından tekrar takmanız ve tekrar açmanız gerektiği anlamına gelir.

Bazı cihazlarda, güç düğmesine bastığınızda veya ekran üstü menüden kapattığınızda girdikleri uyku veya düşük güç modu vardır. Bu nedenle, cihazı gerçekten kapattığınızdan ve fişini çektiğinizden emin olmanız önemlidir.

Ev ağınızı yeniden başlatmak aynı şekilde çalışır. Modeminizi ve yönlendiricinizi kapatın, fişini çekin, sonra tekrar takın ve tekrar açın. Çoğu durumda, cihazlarınızı tekrar takmadan önce 10 ila 20 saniye beklemek için yeterince uzun bir süredir. Bir dakika kadar fişlerini prizde bırakmanız gerekebilir.

Cihazınızı ve ev ağınızı yeniden başlattıktan sonra, cihazınızın doğru ağa bağlandığından emin olmanız ve kontrol etmeniz gerekir.

DNS Ayarlarınızı Doğrulama

Bazı cihazlar, Netflix kod NW 2-5’in düzeltilmesinde yardımcı olabilecek DNS ayarlarınızı doğrulamanıza izin verir. Cihazınız bunu desteklemiyorsa, bir sonraki adıma geçmeniz gerekir.

PlayStation 4‘te DNS ayarlarınızı nasıl doğrulayacağınız aşağıda ( parantez içindeki PlayStation 3 ayarlarıyla):

1. Ayarlar‘a gidin.

2. ‘ı seçin ( PS3’te Ağ Ayarları ).

3. İnternet Bağlantısını Kur‘u seçin ( İnternet Bağlantı Ayarları , ardından Tamam, ardından Özel ).

4. Seç Kullan Wi-Fi ( Kablosuz ) kablosuz olarak birbirine bağlanması mı, yoksa kullanın LAN Kablosu ( Kablolu Bağlantı ) bir ethernet kablosu ile bağlıysanız.

Wi-Fi ile bağlıysanız:

• Wi-Fi Kullan altında Özel’i seçin ( WLAN bölümü, Manuel Olarak Girin , ardından IP Adresi Ayarını seçmek için d-pad üzerinde sağa basın )

• Wi-Fi ağınızı seçin.

Ethernet ile bağlıysanız

• Çalışma modu için Özel ( Otomatik Algıla ) seçeneğini belirleyin.

5. IP Adresi Ayarları için Otomatik‘i seçin .

6. Seç Do (Etmeyin Set) Belirtilmediği DHCP Host Name için.

7. DNS Ayarları için Otomatik‘i seçin.

8. MTU Ayarları için Otomatik’i seçin.

9. Proxy Sunucusu için Kullanma’yı seçin (ardından UPnP için etkinleştirin, ardından ayarları X düğmesiyle kaydedin )

10. Test Bağlantısı’nı seçin.

Xbox 360’ta DNS ayarlarınızı nasıl doğrulayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Kumandanızdaki Kılavuz düğmesine basın.

2. Ayarlar > Sistem Ayarları’na gidin .

3. Ağ Ayarları’nı seçin .

4. Ağınızı bulun ve Ağı Yapılandır’ı seçin.

5. DNS Ayarları > Otomatik’i seçin.

6. Xbox 360 cihazınızı kapatın ve tekrar açın.

7. Netflix’in çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Xbox One’da DNS ayarlarınızı nasıl doğrulayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Menü düğmesine basın ve Ayarlar > Tüm Ayarlar’ı seçin.

2. Ağ’ı seçin .

3. Ağ ayarları’nı seçin.

4. Gelişmiş ayarlar’ı seçin.

5. DNS ayarlarını seçin.

6. Otomatik’i seçin.

7. B düğmesine basın.

8. Netflix’in çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

İnternet Bağlantınızı İyileştirme

Bazı durumlarda, internet bağlantınızı iyileştirmek bir Netflix kodu NW-2-5’i düzeltir. Bunu yapmanın yolu, cihazınızın mevcut en güçlü bağlantıya sahip olduğundan emin olmaktır.

Netflix gibi hizmetlerden Wi-Fi üzerinden video akışı yapmak mümkün olsa da, zayıf bir sinyal, sıkışık ağ veya yakındaki diğer ağlardan gelen çok fazla parazit birçok soruna neden olabilir. Bu sorunları tamamen ortadan kaldırmanın en kolay yolu kablolu bir bağlantı kullanmaktır.

Mümkünse, akış cihazınızı fiziksel bir ethernet kablosuyla yönlendiricinize bağlamayı deneyin. Bazı cihazların ethernet jakı yoktur, ancak genellikle bu cihazlar için USB’den ethernet’e bir adaptör dongle’ı satın alabilirsiniz.

Kötü bir internet bağlantısını devre dışı bırakmanın bir başka yolu, cihazınızı doğrudan bir ethernet kablosuyla modeminize bağlamak ve yönlendiriciyi denklemden çıkarmaktır. Yönlendiriciyi yeniden bağlayana kadar başka cihazları bağlayamayacağınız veya Wi-Fi’nizi kullanamayacağınız için bu kalıcı bir düzeltme değildir.

Cihazınız doğrudan yönlendiricinize bağlandığında NW-2-5 kodu kaybolursa, sorun yönlendiricinizde veya Wi-Fi sinyal gücünüzdedir. Yönlendiricinizi ve cihazınızı olabildiğince yakın olacak şekilde yeniden konumlandırmayı deneyin ve olabildiğince çok engeli kaldırın.

Ek Yardım için İnternet Servis Sağlayıcınıza başvurun

Tüm bu adımları izliyorsanız ve hala Netflix NW-2-5 koduna sahipseniz, kalan tek seçenek internet servis sağlayıcınıza başvurmaktır. Modeminiz, yönlendiriciniz veya akış cihazınızla ilgili bir donanım sorununuz olabilir, ancak internet bağlantınızla ilgili bir sorun olması daha olasıdır.

Bazı durumlarda, Netflix kodu NW-2-5, internet servis sağlayıcınızın kendisindeki sorunlardan bile kaynaklanabilir. Bu sorunlar genellikle internet servis sağlayıcısı ekipmanıyla ilgili sorunu çözdüğünde çözülür. Bir süre beklerseniz ve sorun gizemli bir şekilde kendini düzeltirse, internet servis sağlayıcınız muhtemelen suçlanacaktı.

kaynak: https://www.lifewire.com/fix-netflix-error-code-nw-205-4173199

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap