Nesnelerin İnterneti: 2025’te Ütopya mı Distopya mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Nesnelerin İnterneti: 2025’te Ütopya mı Distopya mı?

0
Pew Araştırma Merkezi‘nden çıkan yeni bir rapor, 2025 yılına kadar İnternet’in neye benzeyeceğini soruyor – ve cevaplıyor – bir çok şey olacak.

Son gelen hangisi?

Pew Araştırma Merkezi’nden çıkan yeni bir rapor, 2025 yılına kadar İnternet’in neye benzeyeceğini soruyor – ve cevaplıyor – bir çok şey olacak. Cisco Systems, 2020 yılına kadar İnternete bağlı 50 milyardan fazla cihaz olacağını öngörüyor. Bu cihazların her biri verileri ölçecek ve iletişimi kolaylaştıracak, yani özel olarak sınıflandırdığımız bilgilerin küçüleceği anlamına geliyor. Maryland Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Frank Pasquale, “Küçük bir sınıf gözlemcisi olacak ve denenenlerin çok daha büyük bir sınıfı olacak” dedi.

Büyük fikir nedir?

Pew raporu, “profil oluşturma ve hedefleme düzeyinin sosyal, ekonomik ve politik mücadeleleri artıracağı” konusunda uyarıyor.

 

Örneğin, yüz tanıma teknolojisinin kullanılması, zaten bir fırtınaya neden oluyor . Raporun yayınladığı bir başka uyarı ise, yeni teknolojilerden yararlanabilecek olanları, yapamayanlardan ayıran dijital bölünmenin, tam tersi bir şekilde büyüyeceği yönünde.

 
Gelişmiş ülkelerde İnternet erişimine sahip olmak artık temel görevleri yerine getirmek için çok önemli ve yeni teknolojiyi elde etmek yalnızca gelecekte daha önemli hale gelecek.
Yüz tanıma teknolojisinin en büyük özel kullanıcıları, örneğin Google ve Facebook, bu özelliği ne zaman ve nasıl kullanacakları konusunda özel kararlar almışlardır. 
 
Örneğin GoogleGoogle Glass kullanıcılarının sokaktaki yabancıları tanımlamalarına izin veren uygulamaları yasakladı. Yine de, bu şirketler geniş bir endüstri standardı belirleyebilecek adil kullanım yönergeleri oluşturmaya yardım etmek için gönüllü olmadılar. 

” Bazı insanlar endüstrinin büyümesini engellediğine inanıyor.

Geride kalanlar – fakirler ve evsizler – bizim için giderek daha görünmez olacak.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap