NASA’nın Moxie konsept kanıtı, Mars karbondioksitini oksijene başarıyla dönüştürüyor
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

NASA’nın Moxie konsept kanıtı, Mars karbondioksitini oksijene başarıyla dönüştürüyor

0

Bu hafta başlarında Mars‘ta uçuş yapan marifet helikopterinin yanı sıra, NASA Kızıl gezegene başka bir konsept kanıtı göndermişti. Bu cihaza Mars oksijen in Situ Kaynak Kullanımı deneyi (MOXİE) denir.

Bu isim bir ağız dolusu olsa da, 20 Nisan‘da proje, sadece Mars karbondioksiti ve basit bilimi kullanarak beş gram nefes alınabilen oksijen üretti.


İşte daha fazla ayrıntı.

Nasıl çalışır

    Karbondioksit oksijeni ayırmak için 800 dereceye kadar ısıtılır

Sebat gezicisinin görevinin 60. Mars gününde NASA, MOXİE’Yİ ateşledi. Altın kaplamalı ekmek kızartma makinesi boyutundaki cihaz, mars’taki yüzde 96 karbondioksit olan ince atmosferi işleyerek oksijen üretmeyi amaçlıyor.

NASA, MOXİE’NİN Mars karbondioksitini yaklaşık 800 santigrat dereceye kadar ısıttığını açıkladı. Bu işlem oksijeni ayırır ve bir yan ürün olarak karbon monoksit üretir.

İlk test başarıyla yaklaşık beş gram oksijen üretti

İlk testi sırasında, MOXİE üç saat 48 dakika boyunca beş gram oksijen üretti. NASA, beş gram oksijenin bir astronota yaklaşık 10 dakika nefes alabilen hava sağlayacağını tahmin ediyor.

MOXİE, her saat yaklaşık 10 gram oksijen üretmek için tasarlanmıştır. NASA, cihazı Bir Mars yılı boyunca en az dokuz kez daha çalıştıracak.

Üç fazlı plan

Moxie’nin sonraki çalışmaları, çeşitli koşullarda çalışabilirliğini test edecektir

Maliyet etkinliği

NASA, MOXİE’NİN Mars’a yolculukta hayatta kalmasını sağlamak istedi

Her ne kadar Perseverance’ın ana görevi Kızıl gezegeni eski yaşam belirtileri için araştırmak olsa da, Moxie bu tür ekipmanların fırlatılmasından, yedi aylık bir yolculuktan ve bir Mars inişinden kurtulacağını doğrulamak için gönderildi.

MOXİE’NİN başarısı, Mars’a yapılacak nihai insanlı görevlerde çok önemli bir rol oynayabilir. NASA, basınçlı oksijen yerine bir oksijen jeneratörü göndermenin daha uygun maliyetli olacağını açıkladı.

Sıkıştırılmış oksijen yerine oksijen jeneratörü göndermek daha akıllıca olur.

 

NASA, Mars’tan dört astronotla bir roket fırlatmanın roket yakıtının yanmasına yardımcı olmak için 25 metrik ton oksijen gerektireceğini söyledi.

Bu nedenle, dönüş yolculuğu başlayana kadar amaca hizmet etmeyecek 25 ton basınçlı oksijen göndermek yerine, 25 ton oksijen üretebilen MOXİE gibi bir tonluk bir oksijen jeneratörü göndermek daha akıllıca olacaktır.

Bilgi

MOXİE, NASA, JPL ve MIT arasında işbirlikçi bir çabadır

MOXİE, NASA, Jet Propulsion Laboratory (JPL), MIT’NİN Haystack Gözlemevi ve Mıt’nin Havacılık ve Uzay Bilimleri Bölümü arasında ortak bir çabadır. Proje NASA’nın Uzay teknolojisi Misyon Müdürlüğü ve insan keşif ve operasyon Misyon Müdürlüğü tarafından finanse edildi.

kaynak: https://www.newsbytesapp.com/news/science/nasa-successfully-converts-martian-carbon-dioxide-into-oxygen/story?utm_medium=rss&utm_source=adnanguney

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap