NASA Astronotunun Çektiği, Nefes Kesici Dünya Videosu
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

NASA Astronotunun Çektiği, Nefes Kesici Dünya Videosu

0

Bir NASA astronotu, Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüşünü kaydettiği bir video yayınladı. Dünya’nın uzaydan görüntüsü oldukça etkileyici.

Uzayda yaşam, bizim bildiğimiz halinden oldukça farklı. Buradaki gibi bir yer çekiminin olmaması akla ilk gelen farklılık olsa da uzayda gün kavramı da pek yok. Biz günü, gezegenimiz kendi ekseni etrafında döndükçe algılıyoruz. Uluslararası Uzay İstasyonu, 24 saatlik süreçte Dünya etrafında düzinelerce tur atıyor. Haliyle astronotlar için durum biraz farklı oluyor. ISS, bu durumu muhteşem bir video yardımıyla gösteriyor.

NASA, videonun astronot Nick Hauge tarafından çekildiğini belirtiyor. Videoda, istasyonun gezegen etrafında yarım saatte attığı tur bir dakikaya sıkıştırılmış durumda.

ISS, tam bir turu 90 dakika civarında bir sürede tamamlıyor. Astronotlar günde yaklaşık 16 defa gün doğumuna tanık oluyor. Uzay istasyonu çalışanları, çok sıkı bir takvime uyuyorlar, böylece yerdeki birimlerle uyumları kaybolmuyor.


NASA, sık sık uzaydan yayın yapıyor ve uzaydan çekilen görüntüleri de kamuoyuna sunuyor.

Hauge bu yılın başlarında Uluslarrası Uzay İstasyonu’na gitmişti. Astronot, istasyonun gerçekleştireceği 60. Keşif görevinde görev alacak. Görev, temmuz ayında başlayacak. Söz konusu videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.
 

Kaynak: https://bgr.com/2019/06/02/iss-timelapse-video-nasa-nick-hague/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap