1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

NASA 100 bin liraya 60 gün yatacak gönüllüler arıyor

NASA 100 bin liraya 60 gün yatacak gönüllüler arıyor
0

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), mikro yerçekiminin etkilerini incelemek için iki ay boyunca yatarak film izleyecek gönüllüler arıyor. 

 
Uygun bulunan adaylara ise yaklaşık 100 bin TL ücret ödenecek.
Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) ortak yürüteceği araştırmada gönüllülerden 2 ay boyunca yatakta yatmaları bekleniyor. Deneyde astronotların uzun uzay yolculuklarında yaşadığı kas kaybı problemine karşı mikro yerçekiminin etkileri incelenecek.
Almanya’nın Köln kentindeki Uzay Araştırma Merkezi’nde yapılacak çalışma için 12’si kadın 12’si erkek olmak üzere 24 gönüllü seçilecek. Adaylarda aranan şartlar ise şöyle: 24-55 yaşları arasında olmak, sağlıklı olmakAlmanca bilmek.
 

ÜCRET 19 BİN DOLAR

Euronews’deki habere göre, bu şartları yerine getiren gönüllülere seçilmeleri halinde 19 bin dolar (yaklaşık 100 bin TLücret ödenecek.

Gönüllüler, ayakları baş seviyelerinden yukarısında kalacak ve bir omuzları her daim yatağa değecek şekilde 6 derecelik bir eğimle yatacaklar.

Araştırmada, yapay yer çekiminin kas kaybı üzerine etkisini ölçülmesi amacıyla gönüllülerin bir kısmı günde bir kez santrifüjde döndürülerek kanın ayaklarına doğru geri akması sağlanacak.


Kaynak :  https://www.sozcu.com.tr/2019/teknoloji/nasa-100-bin-liraya-60-gun-yatacak-gonulluler-ariyor-4157733/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap