Muz Kabuğunu bir Bileşen Olarak Kullandığınızda Harika bir şey Olur
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Muz Kabuğunu bir Bileşen Olarak Kullandığınızda Harika bir şey Olur

0

 

Bir muzu her soyduğunuzda ve deriden kurtulduğunuzda, lezzetli ve besleyici bir atıştırmalık alıyorsunuz demektir.


Son zamanlarda yapılan bir araştırma, muz kabuğunun beyazlatıldığını, kurutulduğunu ve un haline getirildiğini, buğday bazlı ürünlerden daha iyi olmasa da tadı güzel olan unlu mamullere dönüştürülebileceğini göstermiştir.

Vegan yemek bloglarının sadık bir okuyucusu ya da Nigella Lawson hayranı değilseniz, muhtemelen muz kabuğuyla yemek yapmayı hiç düşünmediniz. Ama sadece tamamen güvenli değil, aynı zamanda bilim adamları da sizin için gerçekten iyi olduğunu gösterdi.

Deneylerinin ürünleri tat testine tabi tutulduğunda, tüketiciler, kabuksuz şekerli kurabiyelerde olduğu gibi lezzetlerden de memnun olduklarını bildirdiler.

Minerallerden ve kanserle savaşan besinlerden cömert bir yardım bile alacaksınız. Örneğin muz kabukları ile zenginleştirilmiş, çalışmada yapılan şekerli kurabiyeler çok daha fazla lif, magnezyum, potasyum ve antioksidan bileşik içeriyordu.

Öte yandan, çok fazla muz kabuğu unu eklenmesi, muhtemelen tüm ekstra liflerden biraz kahverengi ve sert olan kurabiyelerle sonuçlandı. Ancak gruplar yüzde 7,5 muz kabuğu içeren un ile yapıldığında, çerezlerin dokusu çok daha çekici bir dengeye ulaştı.

Bonus olarak, mallar da oda sıcaklığında üç ay boyunca rafta iyi tutuldu.

Çalışma sadece pişmiş kurabiyelere muz kabukları eklemenin sonuçlarına bakarken, sonuçlar ekmeklerde, keklerde ve makarnalarda muz kabuğu unu kullanmanın da dikkate değer olabileceğini göstermektedir.

Örneğin, geçen yıl muz kabuklu kek üzerine yapılan bir araştırma, meyvenin sarı kabuğunun pişmiş ürüne doğal bir gıda rengi sağladığını ve aynı zamanda besinsel bir destek sağladığını buldu.

Bu arada bir 2016 araştırması, buğday ununun yüzde 10’una kadar muz kabuğu unu ile değiştirilmesinin, pişmiş ekmeği daha yüksek protein, karbonhidrat ve yağ içeriği ile zenginleştirebileceğini buldu.

Pişirmeyi sevmiyor musun? Çörek otu Lawson köride muz kabukları kullandı ve vegan blogcular son zamanlarda muz kabuğu pastırması fikrini popülerleştirdi.

Bu meyvenin kabuğunu yemek sadece sağlıklı bir seçenek değildir, aynı zamanda gıda atıklarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bir muzun ağırlığının yaklaşık yüzde 40‘ı kabuğundadır ve çoğu zaman bu beslenme dolu cilt basitçe atılır.

Tabii, muz kabukları çiğken işe yaramaz. Ama eğer doğru hazırlanırlarsa, gerçekten çok lezzetli olabilirler. Kabuklar antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahip oldukları için bazı ürünlerin raf ömrünü uzatabilirler.

Aynı şey, bir pastanın antioksidan özelliklerini arttırdığı ve lezzetini arttırdığı tespit edilen mango derisi gibi diğer meyve kabukları için de geçerlidir.

Bu yüzden bir dahaki sefere içindeki meyve için bir muzu soyduğunuzda, cildi korumayı düşünün. Karnın sana sonra teşekkür edebilir.

Çalışma ACS Food Science & Technology’de yayınlandı.

 
Kaynak: https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acsfoodscitech.2c00159 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir