Musk gerçekten çıldırdı! Tesla’da yılın üçüncü indirimi: Türkiye fiyatları düşer mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Otomotiv

Musk gerçekten çıldırdı! Tesla’da yılın üçüncü indirimi: Türkiye fiyatları düşer mi?

0

 

Tesla’da yılın 3. büyük indirimi yapıldı. Peki bu indirm Türkiye fiyatlarını etkiler mi? Tesla fiyatları düşecek mi? İşte detaylar

Tesla geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir indirim yaptı. Tüm modellerde 5 bin doları bulan büyük indirim Tesla satışlarını hızlandırdı. 

 
Elon Musk’ın yaptığı bu büyük indirim bu yıl 3. kez tekrarlandı. Daha sadece 1 ay önce mart ayının başında da büyük çapta bir indirim yapılmıştı. Peki Türk lirası ile 100 bin TL civarında olan bu indirim Tesla Türkiye fiyatlarını etkiler mi? İşte detaylar..

Musk bu kez gerçekten çıldırdı! Yılın üçüncü indirimi yapıldı!


Elon Musk çılgın indirimlerine devam ediyor. 2023 yılının ilk 3 ayını bitirirken ABD’de Tesla’lara toplamda 3 kez indirim geldi. En sonuncu indirimi 6 Mart tarihli haberimizde Musk çıldırdı! şeklinde paylaşmıştık. Fakat şu an görüyoruzki Musk asıl bu kez çıldırmış. Amerika Birleşik Devletlerinde Tesla modellerinde 5 bin doları bulan indirimler geldi.

 

İndirimlerden neredeyse tüm modeller etkilendi. Model S ve Model X Tesla’lara 5 bin dolar, Model Y’ye ise 2 bin dolar indirim yapıldı. Tesla, Elon Musk’ın yaptığı bu hamleyi talep artışı sağlamak olarak adlandırıyor. İşin uzmanlarıysa bu ani indirimlerin karlılık oranına zarar vereceğini bu tarz hamlelerin sık şekillerde yapılmaması gerektiğini belirtmişti.

Elon Musk ise analizlerin raporlarına ve yorumlarına “büyümek adına feda edebileceğim kar oranları” şeklinde cevap vermişti. Bu yorum ve başkaldırıya bakıldığında Musk dünyayı Tesla’ların ele geçirmesini istiyor. Bunun içinde diğer şirketlerinden gelen para akışlarını kullanarak Tesla’nın pazar hakimiyetini arttırmanın peşinde.

Yapılan indirim sonrasındaysa Tesla fiyatları şöyle oldu:Model S 91 bin dolardan 86 bin dolara düştü.
Model X 101 bin dolardan 96 bin dolara düştü.
Model Y 58 bin dolardan 56 bin dolara düştü.

 

Peki bu indirimler Türkiye’yi etkileyecek mi?

Bu konuda başka markalardan söz ediyor olsaydı yorum yapmak kolaylaşabilirdi. Ancak konu Elon Musk olduğu için bu biraz zor. Normalde Türkiye’de satılan Tesla Model Y, Avrupa üzerinden ülkemize giriş yapıyor. Yani Amerika’dan gelmiyor. Bu da bize şu yorumu yapma şansı tanıyor. Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yapılan bu indirim Türkiye’yi etkilemiyor.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap