Mouse DPI değeri nasıl öğrenilir? (Fare hassasiyeti öğrenme)
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Mouse DPI değeri nasıl öğrenilir? (Fare hassasiyeti öğrenme)

0

Mouse DPI değeri öğrenme işlemi nasıl yapılır? İşte mouse hassasiyetini bulmanın ve ayarlamanın birkaç farklı yolu.

Mouse DPI değeri öğrenme nasıl yapılır?

Mouse hassasiyeti, imlecinizi hareket ettirirken en küçük hareketleri bile daha doğru bir şekilde yapmanıza yardımcı olur. Grafik tasarımcılar, CAD tasarımcıları, mimarlar ve bilgisayar üzerinde çalışan kişiler DPI hassasiyetini göz ardı etmemelidir.

Mouse üreticisinin web sitesini kontrol edin

Kullandığınız çevre birimleriyle ilgili doğru bilgiyi öğrenmenin en kolay yolu üreticinin web sitesini ziyaret etmektir. Marka ve modeliniz için yapacağınız arama ile DPI değerlerini listeleyen teknik özellik sayfasını bulabilirsiniz.

Ayrıca bazı popüler modeller için Google’dan yardım alabilirsiniz. Örneğin Logitech Pro oyun mouse’u modelleri için bir Google araması yaparsanız, teknik özellikler listesinde DPI numarasının da yer aldığını gözlemleyebilirsiniz.

Mouse yazılımını kullanın

Yüksek işlevli farelerin DPI’ını kontrol etmek için üreticiler tarafından sunulan yazılımlara göz atabilirsiniz. Bu kontrol uygulamaları sayesinde DPI’yi kontrol etme, hassasiyeti düzenleme, düğme ayarlarını yönetme ve gibi farklı mouse ayarlarını yönetebilirsiniz.

Örneğin, Logitech kullanıcılarının tercih edebileceği Logitech G Hub isimli bir kontrol aracı bulunmaktadır. Her markanın kendine özel bir yazılımı olabileceğini ve farklı markanın yazılımını desteklemeyeceğini de göz ardı etmeniz gerekir. Eğer fareniz bu tür bir yazılıma sahipse çeşitli ayarlamaları kolayca yapabilirsiniz.

Çevrimiçi mouse DPI ölçme siteleri

Web siteleri üzerinden mouse’un DPI değerini hesaplamanız mümkündür. Bazı DPI hesaplayıcı siteler, farenizi hassasiyetini kolay bir şekilde ölçmenize yardımcı olacaktır.

 • Adım 1: Öncelikle siteye gitmek için bu bağlantıya tıklayın.
 • Adım 2: Hedef mesafe olarak 1 değerini ve birim olarak inç’i seçin. Diğer ayarları değiştirmeden bırakın.
 • Adım 3: Kırmızı renkli artı işareti göreceksiniz. Farenizi düz bir zemine yerleştirdikten sonra, kırmızı artı işaretini 1 inç’e ulaşana kadar sağa doğru hareket ettirin.

Ekranda yer alan “Actual DPI” değeri mouse’unuzun hassasiyetini göstermektedir.

Fare hassasiyeti nasıl değiştirilir?

Logitech G Hub gibi bazı mouse yazılımlarında DPI ayarlama seçeneği bulunur, ancak bunu aynı zamanda Windows 10 Denetim Masası’ndan da kolayca yapabilirsiniz.

 • Adım 1: Denetim Masası’na gidin.
 • Adım 2: Donanım ve Ses > Aygıtlar ve Yazıcılar > Fare yolunu izleyin.
 • Adım 3: Sağ tarafta yer alan Ek fare seçenekleri sekmesine tıklayın.
 • Adım 4: Üst tarafta yer alan İşaretçi Seçenekleri sekmesine gidin.
 • Adım 5: Hareket bölümünde size uygun olan ayara getirin.

Bu yolun haricinde çoğu mouse’ta fiziksel bir DPI tuşu da bulunmaktadır. Bu tuş yardımıyla DPI değerini kademeli olarak artırıp azaltmak mümkündür. Ayrıca oyun içerisinde veya çizim programlarında hassasiyet için kolaylık sağlar.

Peki sizin Mouse DPI değeri öğrenmek için kullandığınız başka yollar var mı? Düşüncelerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir