Mobil Web Sitesi Hız Testi Aracini Yayinlandi
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Mobil Web Sitesi Hız Testi Aracini Yayinlandi

0

Google Mobil Web Sitesi Hız Testi Aracini yayinladi.Yeni gelistiriciler için yayinlanan bu aracin PageSpeed Insights ile Mobil Uyumluluk Testinin birleşimi olduğu söylenebilir.

Masaüstü internet kullanımını 2016 yılında Mobil internet kullanımı öne geçerek gerilerde bıraktı.Yani internet kullanıcılarının tercihi genelde mobil internet olarak ilerlemekte.Bu durumu göz önünde tutarak yaptığımız tasarımların mobil uyumluluğuna dikkat etmeli responsive yani duyarli tasarımlar tercıh etmeliyiz.

Bazı durumlarda Responsive Tasarım da tek başina yeterli gelmeyebilir.Sayfa yükleme hızının diğer cihazlardaki ölçümlerini gözardi etmemeliyiz.

Google web siteleri için yakın zamanda  Mobil Web Sitesi Hız Testi Aracı adlı aracını yayınladı.
Google’nin uygulaması sayesinde web sitesinizin ortalama yükleme süresini ve respinsive özelliklerini analiz ederek  analiz edebilirsiniz. Siteniz hakkinda ortalama bir puan elde edebilirsiniz.

Mobil uyumlu web sitelerinde ziyaretçilerin sitede gezinme oranlari mobil uyumlu olmayanlara oranla 5 kat daha fazladir.

Web sitenizin hız testini için yapmanız gereken şey bir sitesi adresinizi girin ve aracı çalıştırın. Test bir kaç dakika sürebileceğinden sabirla bekleye çalışın.

Test işlemi tamamlandıktan sonra, 0-100 arasında derecelendirilmiş üç puan göreceksiniz:

  • Mobil kullanım kolaylığı
  • Mobil hızı
  • Masaüstü hız

Mobil ve masaüstü hızlarının birbirinden farklı puanlandığını görebilirsiniz.

Web sitelerde sayfalar 3 saniye ıcerisinde yüklenmediğinde ziyaretçilerinizin yarısı mobil web sitesinden ayrılacaktır.

Ben kendi web sitemizin testini yapıp aşağıya ekliyorum.

Her bölüm kendi puanıyla ilgili bilgiler veriyor. Bölümler hakkında Ayrıntıları Görüntüle butonuna basarak daha fazla bilgiye ulasabilirsiniz.

Buradaki bilgiler;

  • mobil uyumluluk puanı
  • Eklentilerden kaçınma
  • Görünümü yapılandırma
  • İçeriğin boyutunu görünüme göre ayarlama
  • Okunabilir yazı tipi boyutları kullanma

gibi maddeler..

Web sitenizle ilgili bu derecelendirme sonuçlarını Gooogle’dan listesini isteyebilir ve olası çözümlerini e-mailinize gönderebilirsiniz.

Google’ın en yeni uygulamalarından olan ve web geliştiricilerinin ve webmasterlarin mutlaka kullanacağı güzel bir uygulama.

Bu test aracı Google’ın diğer iki aracı olan PageSpeed Insights ve Mobil Uyumluluk Testine benzer olduğunu hatirlatalim.  Yeni mobil site test aracında ise hem sayfa hızlarını hem de mobil cihaz desteğini tek arac ile analiz edebiliyorsunuz. Kesinlikle yer imlerine eklenebilecek google araçlarindan.

Sizlere bu makalemde Mobil Web Sitesi Hız Testi Aracı’ndan ve nasıl kullanılacağını anlatmaya çalıştım.

Web sitelerinizin analizini yapabileceğiniz bu araç hakkındaki düşüncelerinizi ve eklemek istediğiniz bilgileri yorum yaparak veya bilgi oluştur  kısmından  bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Cum.unv.elektronık mezunu gultasarim.com kurucusu ve editörü ayrıca Wordpress,Blogger,Tumblr,Google Sites,Sosyal Medya ,Seo alanlarda profesyonel çözümler üreticisi..

Yorum Yap