MIT’in Sadece Sizin Duyabileceğiniz Mesajlar İleten Yeni Lazer Ses Sistemi
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

MIT’in Sadece Sizin Duyabileceğiniz Mesajlar İleten Yeni Lazer Ses Sistemi

0

MIT’deki bilim insanları, kişisel sesli mesajlar göndermeyi sağlayan yeni cihazını tanıttı.

İletişim teknolojilerini çeşitlendirmeye çalışan bilim insanları, alışılagelmiş iletişim araçlarından daha farklı yöntemleri de deniyorlar. Bu iletişim araçlarının bazıları insanın ufkunu açıyor. Bazıları ise o kadar da ilgi çekmiyor.

MIT’in yeni cihazı da daha çok ikinci kategoriye giriyor. Yeni yöntemde bir mesajı lazer ile başkasına iletmek mümkün. Araştırmada görev alan Ryan Sullenberger, göze zarar vermeyen bu lazerin havadaki su buharını kullanarak, fotoakustik yöntemlerle ses dalgaları oluşturuyor. Ayrıca ses dalgalarının nerede oluşturulacağını ve sesin şiddetini de belirlemek mümkün.

Şimdilik menzili 2.5 metre olan cihazın çalışması için hem mesajı gönderenin hem de mesajı alanın özel ekipmana sahip olması gerekiyor. Cihazın açık alan menzilinin 100-500 metre arasına ulaşması planlanıyor.

Genellikle birilerine telefon açmak çok daha kolay olsa da Sullenberger, bu cihazın kendine özel kullanım alanları olacağını söylüyor. Araştırmaya göre bu cihaz, duyma mesafesinde olmayan ve tehlikelerin farkında olmayan insanları uyarmakta kullanılabilir.

Ekibin çalışması, Optics Letters dergisinde yayımlandı.

Kaynak: https://www.digitaltrends.com/cool-tech/mit-beam-audible-message-laser/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir