1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Microsoft’un sanal gerçeklik gözlüğü HoloLens ve Hololens Nedir?

Microsoft’un sanal gerçeklik gözlüğü HoloLens ve Hololens Nedir?
0

Hololens Nedir?

Microsoft‘un şok etkisi yaratan sanal gerçeklik gözlüğü HoloLens tam olarak nedir; ne işe yarıyor? Microsoft’un tanıttığı sanal gerçeklik gözlüğü HoloLens, teknoloji dünyasında adeta bomba etkisi yarattı.

2015 yılından, günümüze kadar geçen sürede HoloLens hakkında kesinlikle,birçok yazı ve açıklama yazılmıştır. Ancak her türlü nedenlerden dolayı okunamayan ürün tanımı, kullanımı, faydaları, zararları ve günümüz teknolojini anlatan özelliklerinden dolayı okunmamış bir haber veya teknoloji makaleleri değerleri kaybetmiş yazılar olarak görülse de kütüphane niteliğinde değerlerinden kesinlikle taviz vermezler. Yıllar sonra dahi günlük değerlerinden hiçbir şey kaybetmezler.

13.09.2017 bugün ki tarih itibari ile AdnanGüney.Com ve NetworkDizayn.Com web site- blog’dan bilim ve teknoloji ürün tanımlarını takip ederek Teknolojideki gündem ve güncelliğinizi koruyabilirsiniz.

Aslına bakarsanız, tüm teknoloji düşkünleri Microsoft‘tan sanal bir gerçeklik gözlüğü beklentisi içindeydi. Apple, Samsung, Sony, LG veya HTC‘den de benzer şekilde gözlük teknolojisi beklenmekteydi. Google‘ın yıllardır test aşamasındaki dijital gözlüğü Google Glass ve Facebook‘un milyarlarca dolar ödeyerek satın aldığı Oculus Rift ile beraber, tüm dünya dijital gözlüklerin öneminin farkına varmaya başladı.Bu iki firma dışındaki teknoloji üreticilerinin de kendi teknolojik gözlüğünü üretmesi beklenmekteydi. Ancak; Microsoft’un basın toplantısında canlı ilk demosu, yapılan dijital gözlüğün, devrimsel nitelikte bir ürün olabileceğini kimse tahmin etmemişti

HoloLens teorik olarak Oculus Rift gibi bir sanal gerçeklik gözlüğü. Ama aynı zamanda Google’ın Glass gibi dijital bir gözlük. Dolayısıyla ürünü konumlandırmak için Oculus Rift ile Google Glass arasında, yeni bir tür dijital gözlük diyebiliriz. Tam olarak, kullanıcının çevresindeki objelerle hologramlar vasıtasıyla iletişim kurmasını sağlayan, hologram teknolojisinin yeni bir yorumu üzerine konumlandırılmış bir dijital gözlük.


Microsoft’un laboratuvarlarındaki HoloLens’i, canlı canlı inceleyin.

Microsoft HoloLens: Karma Gerçeklik, Hologramları Gerçek Dünyayla

Holografik özellik:

İzleyeceğinizVideonun özellikle 3’üncü dakikasından sonrasını dikkatlece izleyin. Bayan cihazı takıyor ve holografik özelliğe sahip özel kamera ile bayanın gördükleri eş zamanlı olarak ekrana yansıtılıyor.

Kaynak resim ve videolar: Microsoft

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap