Microsoft’tan, Windows 11 işlemci desteği konusunda geri adım

Kullanıcılar tarafından çok büyük tepki alan Microsoft, Windows 11’in sistem gereksinimi listesinde bulunmayan 1.nesil Ryzen ve 7.nesil Intel işlemcileri test edeceğini açıkladı.

Kullanıcılar tarafından çok büyük tepki alan Microsoft, Windows 11'in sistem gereksinimi listesinde bulunmayan 1.nesil Ryzen ve 7.nesil Intel işlemcileri test edeceğini açıkladı.

Kullanıcılar tarafından çok büyük tepki alan Microsoft, Windows 11‘in sistem gereksinimi listesinde bulunmayan 1.nesil Ryzen ve 7.nesil Intel işlemcileri test edeceğini açıkladı.

Geçen hafta açıklanan sistem gereksinimlerinde Windows 11’in yalnızca dört ila beş yıl önce piyasaya çıkan işlemcilerin resmi olarak desteklemeyeceğini açıklayınca, bilgisayar kullanıcılarını bir hayli kızdırdı.

Microsoft, Windows 11 için sistem gereksinimleri konusundaki kafa karışıklığını gidermek amacıyla bugün bir blog yazısı yayınladı. Blog gönderisinde göze çarpan açıklamada; “Windows Insider (erken erişim) ekibi ve ortaklarımızla yapacağımız çalışmada Intel Kaby Lake ve AMD Zen 1 serisi işlemcileri test edeceğiz. Zaman içinde yaptığımız testlerin sonuçlarıyla ilgili güncellemeleri ve ek teknik verileri sizinle paylaşacağız.”

İyi haber şu ki, Windows 11 için önizleme derlemeleri(insider preview), işlemci türü ve TPM desteğinden bağımsız olarak kurulabilir. Aynı blog yazısı, Microsoft’un Windows 11’in sistem gereksinimlerini daha fazla işlemci aileleri içerecek şekilde değiştirebileceğini de ima ediyor. Blog gönderisinde, Intel altıncı nesil ve önceki yongaların ve AMD Zen öncesi işlemcilerin kesinlikle kriterlerini karşılamadığını belirten bölümünün kaldırıldığı da gözlerden kaçmıyor.

 
 
Kaynak:https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/06/28/update-on-windows-11-minimum-system-requirements/.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Windows 11’in önizleme sürümü yayımlandı. Tanıtımda sunulan birçok özellik, bu sürümde de yer aldı. ‘22000.51’ sürümünün en dikkat çekici yanları; yeni uygulama arayüzleri ve Microsoft Store oldu.

Windows 11’in İlk Önizleme Sürümü Yayımlandı: İşte En Dikkat Çekici Özellikler

Google, Daha önce Google Chat'in Google Takvim'deki toplantılarınıza göre otomatik olarak 1:1 sohbetler önereceğini duyurmuşdu. Artık birden fazla kişiyle tanıştığınızda grup sohbetleri için öneriler de alacaksınız.

Google sohbet, Google takviminize göre grup sohbetlerini otomatik olarak önerir