Microsoft, Windows 7 ve 8’in Fişini Tamamen Kesti
  1. Ana Sayfa
  2. Windows

Microsoft, Windows 7 ve 8’in Fişini Tamamen Kesti

0

 

Windows 7 ve Windows 8 için yolun sonuna geldik. Microsoft, 2020’de desteğini kestiği ancak ücret karşılığında ek güvenlik güncelleştirmelerini sürdürdüğü işletim sistemlerinin fişini tamamen çekti.

Microsoft’un bir nesli büyüten Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemi, Ocak 2020’de Microsoft’un desteğine veda etmişlerdi. İşletim sistemleri, o günden bu yana yalnızca güvenlik güncelleştirmeleri alıyordu.

Fakat bugünden itibaren artık bu işletim sistemlerine tamamen veda ettik. Microsoft, 10 Ocak’tan itibaren Windows 7 ve 8’in güvenlik güncelleştirmelerini de sonlandıracağını açıklamıştı.

Windows 7 kullanıcılarının sayısı hâlâ milyonları aşkın:

Microsoft, Windows 7 desteğini 2020 yılında keseceğini açıklamış olsa da kullanıcılar, efsaneleşen bu sistemi kullanmaya devam ettiler. Öyle ki ekim ayında Lansweeper tarafından yapılan bir ankette Windows 7, 8 veya XP kullanan bilgisayar sayısı, Windows 11 kullananlardan daha fazlaydı.

Windows 7 kullanıcıları, aslında 2020 yılında güvenlik güncelleştirmelerine de kısmen veda etmişti. Fakat Microsoft, ücret karşılığında güvenlik güncelleştirmesi yayınlamaya devam etmişti.

Peki, Windows 7 ve 8’in güvenlik güncelleştirmeleri kesilince ne olacak?

Windows 7 ve 8.1’in güvenlik güncelleştirmelerinin kesilmesi, kullanıcıları doğrudan etkileyebilir. Evet, işletim sistemlerini kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak beraberinde büyük riskler barındırmaya başlayacaklar.

Güvenlik güncelleştirmelerinin gelmemesiyle birlikte işletim sisteminde keşfedilen veya keşfedilecek olası kritik hataların önüne geçilmeyecek. Bu hata ve açıklar, kötü amaçlı kişilerin bilgisayarlara kolay bir şekilde saldırmasına yol açacak.

Ayrıca kötü amaçlı kişilerin kullandıkları yöntemler her geçen gün evrilirken, Windows 7 ve 8.1’in buna karşılık bir cevabı olmayacak. Yani çok yakında bu işletim sistemleri, tıpkı XP gibi kolay bir şekilde yemlenebilen ve kötüye kullanılabilen araçlara dönüşebilir.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap