Microsoft, Windows 11’i Geliştirmek İçin Kullanıcıların Beyin Aktivitelerini İncelemiş
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Microsoft, Windows 11’i Geliştirmek İçin Kullanıcıların Beyin Aktivitelerini İncelemiş

0

Windows baş ürün yetkilisi Panos Panay, Windows 11 ile ilgili bir açıklamasında, işletim sistemi geliştirilirken insanların beyin aktivitelerinin incelenmesine başvurulduğunu söyledi. Bu incelemenin sebebi ise kullanıcı deneyimine yönelik doğrudan fikir alarak sistemi iyileştirebilmek.

Microsoft geçtiğimiz günlerde aradan geçen 6 yıldan sonra yeni işletim sistemi Windows 11’i tanıttı. Geçtiğimiz bir ay içerisinde aniden yaşanan gelişmelerle gündeme gelen Windows 11, bundan öncesinde ‘çıkmayacak işletim sistemi‘ olarak anılıyordu. Ancak Microsoft bu konuda beklenmedik bir adım atarak herkesi şaşırtmayı başardı.

Hem tasarımsal olarak alışık olduğumuz Windows tasarım dilinden biraz uzaklaşan hem de geliştirilmiş ya da tamamen yeni eklenmiş özellikleriyle merak uyandıran Windows 11, önümüzdeki sonbahar aylarında kullanıma sunulacak. Şu an için özellikle tasarım noktasında adeta her kafadan bir ses çıkıyor ve beğenenler olduğu kadar beğenmeyenler de var. Ancak doğrudan Microsoft cephesinden gelen bir açıklamaya göre şirket Windows 11’e oldukça iyi hazırlanmış.

İnsanların ‘zevkle ilgili’ beyin aktiviteleri incelenmiş:

Windows 11 ile ilgili The Independent‘a açıklama yapan Windows baş ürün yetkilisi Panos Panay, işletim sistemini geliştirirken başvurdukları yöntemlerden bahsetti. Panay, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve işletim sistemini iyileştirmek için, Windows 11’in geliştirme aşamasında kişiler sistemi kullanırken beyin aktivitelerini incelediklerini söyledi.

Panay konuyuKelimenin tam anlamıyla, beyni ölçümleyeceğimiz, zevki ölçümleyeceğimiz noktaya kadar tekrar ediyoruz. Temel olarak, insanların ürünü her ayrıntısına kadar kullanırken nasıl hissettiklerini ve bunların nasıl bir araya geldiğini ölçüyoruzsözleriyle özetledi.


Aslında uzun yıllardır kullanılan bir pazarlama stratejisi olan nöropazarlama alanına giren bu uygulamayı pek çok dünya markası yeni ürünleri için kullanıyorlar. Sistem temelde yeni ürünlerin deneklere sunularak beynin verdiği tepkilerin ölçümlenmesi şeklinde işliyor. Ürünlerin yanında reklam filmleri ve hatta filmler için de benzer yöntemler kullanılıyor. Haliyle Microsoft gibi bir şirketin yıllar sonra çıkaracağı yeni işletim sistemi için bu yöntemi kullanmış olması çok da şaşırtıcı değil.

Panay, sürecin Windows 11 özelinde nasıl işlediğini de ”Yaptığımız şeyde insanları yeni ürünlerin önüne oturtuyoruz, onlar da ürünleri kullanıyor. Sonrasında beynin ‘Bu zevk verici, bu harika, iyi hissettiriyor’ dediği birçok farklı bölgesini ölçüyoruz. Sonra sorular soruyor ve temelde düşünceyle duyguyu ilişkilendiriyoruz” sözleriyle açıkladı.

Kaynak : https://www.indyturk.com/node/379491/bi̇li̇m/microsoft-windows-11i-hazırlarken-insanlar  

 
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir