Microsoft, Windows 11 İçin Sistem Gereksinimlerini Güncelledi
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Microsoft, Windows 11 İçin Sistem Gereksinimlerini Güncelledi

0

Microsoft, haziran ayında ilk Insider sürümü yayınlanan Windows 11‘in sistem gereksinimlerini güncelledi. 

 
Düzeltilmek üzere kaldırılan PC Health Check (PC Sistem Durumu Denetimi) uygulaması da tekrar eklenmiş durumda.Haziran ayında ilk Insider Preview sürümü yayınlanan Windows 11’de PC Health Check (PC Sistem Durumu Denetimi) uygulamasına yer verilmemesi bir hayli tepki çekmişti. Uygulamanın mevcut olmamasının nedeni, bir bilgisayarın Windows 11’i neden desteklemediğine dair yeterli bilgi vermiyor olması şeklinde yorumlanmıştı.

Microsoft, Intel’in 7. Nesil işlemcileri ve AMD Zen işlemcilerinin Windows 11 uyumluluk listesine eklenip eklenemeyeceğini araştırdığını açıklarken, kapsamlı testler sonucunda Intel Core X serisi, Xeon W serisi ve Intel Core 7820HQ işlemcileri Intel uyumluluk listesine eklenmiş durumda. AMD Zen işlemcilerinin ilk nesli uyumluluk listesinde yer almıyor.

Minimum gereksinimler kesin olarak belirlenmiş durumda:

Microsoft, en iyi Windows 11 deneyimi için minimum sistem gereksinimlerinin 4GB RAM, 64GB depolama alanı, UEFU güvenli boot, grafik gereksinimleri ve TPM 2.0 olarak duyurmuştu. Bu özellikler kesin olarak belirlenmiş durumda.

Şirket, Windows 10 desteğinin 14 Ekim 2025’e kadar süreceğini açıklarken, “Yükseltilemeyecek bir bilgisayar kullananlar ve yeni bir cihaz geçemeyecek olanlar için doğru seçim Windows 10.” İfadelerine yer vermişti. Microsoft’un, PC Health Check uygulamasını yeni Intel işlemcilerin gelişiyle önümüzdeki haftalarda güncellemesi bekleniyor.

Microsoft’un yeniden yayına alınan yazılımı, önümüzdeki süreç boyunca destek sunulan işlemcilerle güncellenecek ve daha doğru bilgiler sunacak.

Kaynak:https://www.techspot.com/news/90991-microsoft-updates-windows-11-minimum-system-requirements-reinstates.html.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap