Microsoft, Windows 10 için KB4576754 güncellemesiyle kullanıcıları yeni Edge’i zorluyor

Edge için Chromium motorunu benimsediğinden beri Microsoft, insanların web tarayıcısının eski sürümünden uzaklaşmasını istiyor.

Microsoft, Windows 10 için KB4576754 güncellemesiyle kullanıcıları yeni Edge'i zorluyor

Edge için Chromium motorunu benimsediğinden beri Microsoft, insanların web tarayıcısının eski sürümünden uzaklaşmasını istiyor.

Şirket, isteklerine uyulmasını sağlamak için, yeni Microsoft Edge’in yüklenmesini zorlayan ve eski sürümü kaldıran KB4576754 güncellemesini yayınladı. Güncelleme zorunlu olduğundan, Edge’den kaçınmak isteyen herkesin harekete geçmesi gerekecek.

KB4576754 güncelleştirmesi 1809, 1903, 1909 ve 2004, Windows 10 sürümleri standartlarını hedefleyen, ancak işletim sisteminin daha eski bir sürüm ile karar verdi herkesin kaçırması mümkün değil. Microsoft ayrıca Windows 10 sürüm 1803 için KB4576753’ü yayımladı.

Güncellemenin destek sayfasında Microsoft, kurulumundan sonra neler bekleyebileceğinizi açıklıyor:
Microsoft Edge’in mevcut sürümü için başlat menüsü pimleri, kutucukları ve kısayolları yeni Microsoft Edge’e taşınacaktır.
Microsoft Edge’in mevcut sürümü için görev çubuğu pimleri ve kısayolları yeni Microsoft Edge’e taşınacaktır.
Yeni Microsoft Edge, görev çubuğuna sabitlenecektir. Microsoft Edge’in mevcut sürümü zaten sabitlenmişse, değiştirilecektir.
Yeni Microsoft Edge, masaüstüne bir kısayol ekleyecektir. Microsoft Edge’in mevcut sürümünün zaten bir kısayolu varsa, değiştirilecektir.
Varsayılan olarak, Microsoft Edge‘in işlediği protokollerin çoğu yeni Microsoft Edge’e taşınacaktır.
Microsoft Edge’in mevcut sürümü, işletim sistemindeki UX yüzeylerinden gizlenecektir. Buna ayarlar, uygulamalar ve herhangi bir dosya veya protokol desteği iletişim kutusu dahildir.

Microsoft Edge’in mevcut sürümünü başlatmaya çalışmak, yeni Microsoft Edge’e yönlendirecektir.
İlk Çalıştırma Deneyimi (FRE), yeni Microsoft Edge kurulduktan sonra bir cihaz ilk kez yeniden başlatıldığında otomatik olarak başlayacaktır. Bu, Etki Alanı, Active Directory, Azure AD‘ye katılmış cihazlarda veya Windows 10 Enterprise ve Surface Hub Sürümlerinde gerçekleşmez.
Microsoft Edge’in önceki sürümlerinden gelen veriler (parolalar, sık kullanılanlar, açık sekmeler gibi) yeni Microsoft Edge’de mevcut olacaktır.
Yeni Microsoft Edge, bu güncelleştirmenin kaldırılmasını desteklemiyor.
Güncellemeden kaçınmak istiyorsanız, Windows Güncellemelerini duraklatmak dahil ayarlarda birkaç seçeneğiniz vardır.

Ancak güncellemenin zaten yüklenmiş olduğunu fark ederseniz, Microsoft’un söylediğine rağmen yeni Edge’den kurtulabilirsiniz. Komut İstemi’ni açın ve aşağıdaki iki komutu çalıştırın:

cd C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge\Application\[latest_version]\Installer

setup.exe –uninstall –system-level –verbose-logging –force-uninstall

Şirket, herkesin zorunlu bir tarayıcı yükseltmesinden memnun olmayacağının ve bu nedenle güncellemelerin Windows Update for Business (WUfB) tarafından yönetilen cihazlara gönderilmeyeceğinin açıkça farkındadır.

 

kaynak: https://betanews.com/2020/09/15/kb4576754-update-windows-10-microsoft-edge/

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

WhatsApp'ın Sohbetleri Sonsuza Kadar Sessize Alma Özelliği Nihayet Yayınlandı

WhatsApp’a Sohbeti Sonsuza Kadar Sessize Al Seçeneği Geldi

Google Haritalar Artık Artırılmış Gerçeklik Modunda Şehirlerin En Popüler Noktalarını Gösteriyor

Google Haritalar AR Modunda Popüler Noktaları Gösteriyor