1. Ana Sayfa
  2. Genel

Microsoft, Sohbet Botu ‘Xiaoice’ı Marka Haline Getiriyor

Microsoft, Sohbet Botu ‘Xiaoice’ı Marka Haline Getiriyor
+ - 0

Microsoft, Çinli Sohbet Botu Xiaoice‘ı Marka Haline Getiriyor

Microsoft, Çin için oluşturduğu sohbet botu Xiaoice’ı bir marka haline getireceğini açıkladı. Bugüne dek 600 milyon kullanıcıya ulaştığı açıklanan sohbet botu, marka haline gelmesiyle daha resmi bir hale gelmiş olacak. Şirket, Xiaoice‘ın sohbet botunun Japonya versiyonu olan Rinna için de bir şirket kuruyor.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, bundan 5 yıl önce Xiaoice isimli bir sohbet boyu duyurmuştu. Bu sohbet botu, daha çok Çin ve çevresindeki ülkelere hizmet vermek için tasarlanmıştı. Microsoft, sohbet botu ile ilgili yaptığı açıklamalarında 450 milyon üçüncü taraf akıllı cihaza ve 600 milyon da kullanıcıya ulaştığını açıklamıştı. Şirket şimdi, bu sohbet botu ile ilgili yeni bir karar aldığını açıkladı.

2014 yılında ilk kez tanıtılan Xiaoice, Çinli tüketiciler tarafından kısa bir sürede benimsenmişti. Hatta Çinli kullanıcılar, bu sohbet botunu sanal bir kız arkadaş olarak nitelendirdiler. Bu nitelendirmenin temel nedeni ise Xiaoice’ın benzeri sohbet botlara göre daha insani bir yaklaşım sergilemesiydi. Aslına bakacak olursak Microsoft, bunu bilerek yapmıştı. Çünkü şirket, sohbet botunun kullanıcılarla arkadaş olmasını istediğini açıklamıştı.

Microsoft, sesli botunu çok daha iyi bir noktaya taşımak istese de Çin yönetimi, bu durumdan pek memnun kalmayabilir gibi görünüyor. Çünkü hükümet, geçtiğimiz dönemlerde Microsoft’la kafa kafaya gelmişti. 

    • kaynak: https://techcrunch.com/2020/07/12/microsoft-spins-out-5-year-old-chinese-chatbot-xiaoice/
 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap