Microsoft, Siri’yi Siri Yapan Yapay Zeka Şirketi Nuance İçin 16 Milyar Doları Gözden Çıkardı

Microsoft’un, Siri’nin arkasındaki geliştirici olan Nuance Communications Inc’i satın almak için harekete geçtiği bildirildi. Reuters’ta yer alan bir habere göre Microsoft, Nuance Communications Inc için 16 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Konuyla ilgili önümüzdeki saatlerde bir açıklama gelmesi bekleniyor.

Microsoft'un, Siri'nin arkasındaki geliştirici olan Nuance Communications Inc'i satın almak için harekete geçtiği bildirildi. Reuters'ta yer alan bir habere göre Microsoft, Nuance Communications Inc için 16 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Konuyla ilgili önümüzdeki saatlerde bir açıklama gelmesi bekleniyor.

Microsoft‘un, Siri‘nin arkasındaki geliştirici olan Nuance Communications Inc‘i satın almak için harekete geçtiği bildirildi. Reuters’ta yer alan bir habere göre Microsoft, Nuance Communications Inc için 16 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Konuyla ilgili önümüzdeki saatlerde bir açıklama gelmesi bekleniyor.

Giderek gelişen yapay zeka teknolojileri, sektördeki şirketlerin iştahını kabartmaya devam ediyor. Bu bağlamda başta Microsoft olmak üzere pek çok teknoloji şirketi, yapay zeka üreten kurumları satın almak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Gelen son haberler ise Microsoft’un yeni bir atılım içerisinde olduğunu, eğer bu atılım gerçekleşirse Microsoft’un bugüne kadar ki en pahalı ikinci satın alma işlemi olacağı ifade ediliyor.

Konuya yakın bir kaynak tarafından Reuters’a yapılan bir açıklamaya göre Microsoft, Apple’ın Siri’yi piyasaya sürmesinde yardımcı olan şirket “Nuance Communications Inc”in peşinde. Kaynağa göre Microsoft, Nuance Communications Inc’in hisse senedi başına 56 dolar ödemeyi kabul etti. Eğer anlaşma sağlanırsa, toplam satış bedeli 16 milyar dolar olacak ve bu tutar, Microsoft için 26,2 milyar dolarlık Linkedln satın alımından sonraki en yüksek ikinci bedel olarak tarihe geçecek.

Satın alma, 12 Nisan’da (bugün) duyurulabilir

Aslına bakacak olursak söz konusu iddia, ilk kez Reuters tarafından dile getirilmiyor. Geçtiğimiz günlerde de Bloomberg tarafından bir açıklama yapılmış ve görüşmelerin devam ettiği ifade edilmişti. Ancak Bloomberg’e göre satın alma görüşmelerinin yarıda kalma ihtimali bulunuyordu. Reuters ise olaya biraz daha kesin gözüyle bakıyor gibi görünüyor.
Nuance Communications Inc’in bugüne kadar yaptığı tek çalışma, Siri değil. Şirket, aktif olarak çalışmalarına devam ediyor ve otomotiv sektöründen sağlık sektörüne kadar pek çok konuda yapay zeka yazılımları üretiyor. Microsoft böylesi bir hamleyle, yapay zeka teknolojileri alanındaki elini ciddi anlamda güçlendirmiş olacak. Bakalım günün ilerleyen saatinde, şu ana kadar sessizliğini koruyan taraflardan yeni bir açıklama gelecek mi.

kaynak: https://www.reuters.com/article/us-nuance-commns-m-a-microsoft-idUSKBN2BY0JE

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google, deneysel aşamada olan yeni artırılmış gerçeklik aracı "Floom"u kullanıcıların hizmetine sundu. Telefon ya da tabletin kamerası ile bir zemine tünel açan Floom, geoit şekle sahip olan gezegenimizin diğer tarafında nerenin olduğunun görülebilmesini sağlıyor.

Google, Telefonu Yere Tutarak Dünyanın Diğer Ucunu Görebileceğiniz AR Hizmeti ‘Floom’u Duyurdu

Google Fotoğraflar'ın masaüstü sürümü, resimlerde bulunan tüm metinleri bilgisayarınıza kopyalayabileceğiniz bir özellik kazandı. Söz konusu özellik ile birlikte belgelerdeki metinleri tek tuşla bilgisayarınıza kopyalayabileceksiniz.

Google Fotoğraflar’a Sayfalarca Belgeyi Tek Tuşla Bilgisayarınıza Kopyalayabileceğiniz Bir Özellik Geldi