Microsoft, Kurumsal Güvenlik Yazılımlarına GPT-4 Desteği Getirdiğini Açıkladı: Karşınızda “Security CoPilot”
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Microsoft, Kurumsal Güvenlik Yazılımlarına GPT-4 Desteği Getirdiğini Açıkladı: Karşınızda “Security CoPilot”

0

Microsoft, bugün yaptığı bir duyuruda kurumsal güvenlik yazılımlarının tamamına yapay zekâ desteği getirdiğini açıkladı. Üstelik bu yapay zekâ modeli gücünü GPT-4’ten alacak.

Microsoft’un geçtiğimiz aylarda OpenAI ile yaptığı “multi milyon dolarlık” anlaşmanın ardından Office UygulamalarıDynamics 365Bing ve hatta Skype’a bile yapay zekâ desteği geldiği açıklanmıştı. Hemen hemen her ürününü yapay zekâ modellerini kullanarak bir sonraki seviyeye taşımak isteyen şirketin yeni hedefiyse güvenlik sistemleri oldu.

Microsoft, bugün yaptığı duyuruda şirketler için sunduğu güvenlik araçlarına GPT-4’ün gücünden yararlanan yapay zekâ modeli desteği getirdiklerini duyurdu.

Pek çok alanda başarılı olsa da kimi zaman hatalı bilgiler verebiliyor

Microsoft’un güvenlik araçlarındaki yenilikleri duyurduğu Microsoft Secure isimli etkinlik kapsamında yapılan duyuruda özellikle Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Güvenliği alanlarında kullanılan ve şirket içi ve dışı sunucuların güvenliğinde kullanılan pek çok yazılıma GPT-4 desteği getirildiği açıklandı. Bu destek sayesinde kullanıcılar karşılaştıkları tehditleri ve sorunları kolayca çözebilecek. Ayrıca kullanıcılar, sistemin anlık durumu, gelen saldırılara karşı güvenlik önlemleri, yazılımsal ve donanımsal destek ve bilgi alma amacıyla bu sistemi kullanabilecek.

Microsoft yetkilileri yaptıkları sunumda ve paylaştıkları videoda sistemin GPT-4’ün güvenlik alanında özelleştirilmiş bir sürümünü kullandıklarını belirtiyor. Ancak hâlâ test aşamasında olan sistemin kimi zaman hatalı bilgiler verdiğini açıkça belirten yetkililer, yapay zekâ modeli tarafından verilen cevaplara “Alakalı”, “Alakasız” ya da “Eksik” gibi geri bildirimlerde bulunularak test aşamasındaki sistemin hızla gelişebileceğini belirtiyor.

Ayrıca bu yapay zekâ modeli, güvenlik uygulamalarına tamamen bağlı olacağı için ortaya çıkacak bir siber saldırı durumunda yapay zekâ modeli, saldırının muhtemel boyutunu ve türünü tespit ederek çalışanlara en hızlı çözüm yolunu otomatik olarak sunabilecek. İleriki sürümlerdeyse yapay zekânın bu tehditlere otomatik olarak yanıt vermesi ve anlık kararlarla sistemi güvene alması hedefleniyor.

Henüz test aşamasında olan Microsoft Security CoPilot’ın yakın zamanda tüm kullanıcılara sunulması beklenirken benzer bir sistemin yakında Windows 11’in güvenlik duvarına da ekleneceği iddia ediliyor.

Kaynak: https://blogs.microsoft.com/blog/2023/03/28/introducing-microsoft-security-copilot-empowering-defenders-at-the-speed-of-ai/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir