Microsoft, kullanıcıları Windows 7 ve 8’den soğutacak karar aldı!

Microsoft, Windows 7 ve Windows 8/8.1 işletim sistemleri için OneDrive desteğini kesiyor. İşte o tarih!

Microsoft, Windows 7 ve Windows 8/8.1 işletim sistemleri için OneDrive desteğini kesiyor. İşte o tarih!

Microsoft, Windows 7 ve Windows 8/8.1 işletim sistemleri için OneDrive desteğini kesiyor. İşte o tarih!

Microsoft, Windows 7 ve Windows 8/8.1 işletim sistemleri için OneDrive desteğini keseceğini duyurdu. Kaynaklarını yeni teknolojilere odaklamak ve kullanıcılara en güncel deneyimi sunmak için bu kararı aldığını belirten ABD’li şirket, desteği iki aşamada sonlandıracağını açıkladı.

1 Ocak 2022’den itibaren, Windows 7 ve Windows 8/8.1 kullanıcıları OneDrive’ın masaüstü uygulamasına eklenen yeni özellikleri kullanamayacak. Microsoft artık özellik ve güvenlik güncellemesi sağlamayacak. Bu da programın potansiyel tehditlere karşı savunmasız olacağı anlamına geliyor.

OneDrive, Mart ayında da eşitleme özelliğini kısıtlayacak

Microsoft, 1 Mart 2022 tarihinde OneDrive’ın masaüstü uygulamasındaki bulut ile eşitleme özelliğini kaldıracak. Windows 7 ve Windows 8/8.1 kullanıcıları, bilgisayarlarındaki dosyaları senkronize edemeyecekler. Bir başka deyişle; OneDrive programı, Windows 10 veya Windows 11 kullanmayanlar için işe yaramaz hale gelecek.

Microsoft’un söz konusu kararı OneDrive’ın web sürümünü kapsamıyor. Aradaki en büyük fark: OneDrive masaüstü uygulaması, bilgisayardaki kişisel dosyaları otomatik olarak buluta kaydedebiliyorken; web sürümünde böyle bir imkân bulunmuyor. Dolayısıyla Windows 7/8/8.1 kullanıyorsanız 1 Mart’tan itibaren belgelerinizi manuel olarak OneDrive’a aktarmanız gerekecek.

Microsoft konuyla ilgili blog paylaşımında şu açıklamayı yaptı:

1 Ocak 2022’den itibaren kişisel Windows 7, 8 ve 8.1 cihazlarınızda OneDrive masaüstü uygulaması için güncellemeler sağlanmayacaktır. Bu işletim sistemlerinde çalışan kişisel OneDrive masaüstü uygulamaları, 1 Mart 2022’de bulutla eşitlenmeyi de durduracak.

Şu anda bu işletim sistemlerinden birini kullanıyorsanız, kesintiden etkilenmemek için Windows 10 veya Windows 11’e yükseltmenizi öneririz. Windows 10 veya Windows 11 yükseltmesi için sistem gereksinimlerini karşılamayan makinelerde, dosyalarınızı webden OneDrive’a manuel olarak yükleyerek yedekleyebilirsiniz. Dosyalarınıza tüm cihazlarınızda erişmeye, bunları düzenlemeye ve paylaşmaya devam edebilirsiniz.

Bu hamle, Microsoft’un eski işletim sistemlerini rafa kaldırma hedefinin bir parçası. Windows 7 desteği 2020’de sona erdi. Windows 8 ise 2016’da tarihin tozlu sayfalarına karıştı. Microsoft, Windows 7 ve 8.1’i 10 Ocak 2023’e kadar işletmeler için desteklemeye devam edecek. Tarihler 2025’i gösterdiğinde kervana Windows 10 da katılacak.

Bu değişiklik sizi olumsuz anlamda etkileyecek mi? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Google Chrome, Yeni Güncellemeyle Daha Az RAM Tüketecek

Çinli elektrikli otomobil üreticisi Skywell, ET5 isimli modeliyle Türkiye pazarına giriş yaptı. Araç, 550 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Çinli Elektrikli Otomobil Üreticisi Skywell, ET5 Modeliyle Türkiye’ye Giriş Yaptı: İşte Aracın Türkiye Fiyatı