Microsoft eski bilgisayarlara Windows 11 kurulmasına izin verecek

Microsoft, Intel ve AMD ile çalışarak Windows 11 için gerekli CPU listesinde değişikliğe gidiyor. Bununla beraber Şirket, eski bilgisayarların Windows 11 kullanmalarına engel olmayacağını açıkladı.

Microsoft, Windows 11’i duyurması ile beraber güvenlik sağlayan TPM 2.0 çipini zorunluluk haline getirmişti. Yeni işletim sisteminin destekleyecek işlemciler arasında, Intel 8.Nesil ve sonrası işlemciler, AMD Zen 2 mimarisi ve üstü işlemciler yer alıyordu. destek sunulacağı açıklandı.

Intel ve AMD ile testler devam ediyor

AMD’nin Zen 1 CPU’ları konusunda açıklama yapan şirket, ”AMD ile ortaklaşa birinci nesil AMD Zen işlemcilerini analiz ettikten sonra, desteklenen CPU listesine ekleme yapılmayacağının sonucuna vardık” diyor ve minimum gereksinimleri karşılamayan sistemlerin yüzde 52 ve daha fazlasın da çekirdek modu çökmesi yaşandığını ifade ediyor.

Microsoft, yeni yaptığı duyuru ile, Intel’in Core X, Xeon W serilerine destek sunarken, son yıllarda donanım üreticilerini benimsemeye teşvik ettiği daha temiz ve güvenli bir sürücü tasarımı olan DCH ‘Bildirime Dayalı, Bileşenli Donanım Destek Uygulamaları’ ile gelen sistemlerde Core 7820HQ yongasını da destekleyecek.

Eski bilgisayarlar için engelleme olmayacak

Eski bilgisayarın Windows 10 sürümünden Windows 11’e yükseltme ile geçiş yapılamayacağını, ancak Windows 11’in ISO dosyası üzerinden kurulabileceğini söyleyen şirket, ISO dosyası üzerinden kurulum yapacak kişilerin, sistem uyumluluğu ve güvenirliliği konusunda garanti sunmadıklarını, risklerin kullanıcılara ait olması şartıyla yüklemelere olanak tanıyacaklarını bildirdi.

Kaynak:https://www.theverge.com/22644194/microsoft-windows-11-minimum-system-requirements-processors-changes.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.