Microsoft Edge tarayıcısını daha da güzelleştirin!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Microsoft Edge tarayıcısını daha da güzelleştirin!

0

Microsoft Edge tarayıcısı her geçen gün popüler olmaya devam ediyor. Bu gizli ayarlar ile tarayıcıyı daha da güzelleştirecek.

Windows 11 neredeyse yayınlanmak üzere. Bu Windows sürümü sadece işletim sisteminin basit bir yeniden tasarımı değil, aynı zamanda bazı uygulamaların da yeniden tasarlanması anlamına geliyor. Microsoft Edge de bu yenilemeye dahil oldu. Artık tarayıcı yeni Windows’un tasarım çizgileriyle daha tutarlı bir estetik hal alıyor.

1 yıl önce Edge ekibi, Microsoft Edge’in zaten Fluent Design‘a sahip olduğunu ve bazı şeyleri eklemeye gerek olmadığını iddia etmişlerdi, ancak Windows 11 için üst düzey değişimler olması planların değişmesine yol açtı. Bazı Windows uygulamaları da bu değişimden nasiplenecekler, ve bunun başında Edge tarayıcısı var.

Bu gizli ayarlarla Edge’i görsel açıdan değiştirin

Şu anda, burada anlattığımız tasarım varsayılan olarak devre dışıdır ve Windows 11’de olan görsel bazı şeyleri içermektedir. Windows 11, 5 Ekim’de çıkacak ancak bu ayarlamalarla aslında Windows 11’de olan görsel açıyı erkenden görebileceksiniz.

Microsoft Edge’nin yeni düzeni nasıl etkinleştirilir?

Temel gereksinimler, Windows 11 yada Edge‘in 94 sürümüne sahip olmanız. Sahip olduğunuz Edge sürümünü kontrol etmek için ise adres çubuğuna “edge://version” yazmanız yeterli.Çıkan sayfa görünümü:

 

Adımlar ise şöyle:

1. Adres çubuğuna “edge://flags” yazıyoruz.


2. İçeri girdikten sonra, ” Enable Windows 11 Visual Updates” 

 
 
ve
Windows Style overlay scrollbars ” arayarak bu iki ayarı buluyoruz.Her iki ayarın da değerlerini « Default “dan ” Enabled ” olarak değiştiriyoruz. 
 

Resmi incele ve Edge tarayıcıyı yeniden başlatın. Yeni tasarımı göreceksiniz.

Aslına bakarsanız değişikliğin ilk etapta sanki yokmuş gibi görülüyor olması. ancak değişimi biraz anlatmaya çalışalım.
 

Başlık çubuğunda Mika efekti

gözlemlediğimiz ilk şey, açık/koyu temada Mika efektine sahip olan başlık çubuğudur, Windows 11’de uygulanan ve uygulamanın arkasındaki içerikten bağımsız olarak masaüstü arka planınızı kullanan yeni bir bulanıklık özelliği.

Bağlam menülerinde akrilik


Dikkate değer bir başka değişiklik de bağlam menülerinde yer alıyor. Daha önce tarayıcı, Windows 10’un Fluent stilini kullanıyordu ve bunların özel bir uygulamasına sahipti. Artık Windows 11 ve XAML dili sayesinde tarayıcı, WinUI ile tamamen aynı içerik menüsü stilini kullanıyor. (Bu ayar sadece Windows 11’de çalışıyor)

 

Yeni kaydırma çubuğu

Microsoft ayrıca kaydırma çubuğunu da güncellemeye karar verdi. Önceden, Win32 tabanlı programlarda kullanılan kaydırma çubuğu varken, Windows 8 ve sonraki sürümlerde kullanılanla bu çubuk aynıydı. Artık tarayıcı, WinUI‘nin tasarım çizgisine dayanan, çok daha minimalist ve stilize edilmiş yeni bir kaydırma çubuğuna sahip.

Microsoft Edge için olan yeni ayarlamalar bu şekilde kullanılabiliyor. Sizler Microsoft’un üstüne çok düştüğü bu tarayıcıyı kullanıyor musunuz?

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap