Microsoft, Artık Bir Klasik Olan Kilit Simgesini Değiştirmeyi Düşünüyor
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Microsoft, Artık Bir Klasik Olan Kilit Simgesini Değiştirmeyi Düşünüyor

0

Microsoft, karışıklığı önlemek için Edge adres çubuğundaki HTTPS kilit simgesini değiştirebilir.

Google Chrome ve Microsoft Edge gibi birçok web tarayıcısı, web sitesine güvenli bir HTTPS bağlantısı üzerinden bağlı olduğunuzu belirtmek için adres çubuğunda bir kilit simgesi kullanıyor. Şu anda da adres satırına baktığınızda bu kilit simgesini göreceksiniz. Ancak bu kilit simgesi, birçok kullanıcı tarafından yanlış anlaşılıyor ve sitenin güvenli olmasından ziyade, aksini düşünmesine sebep oluyor. Chrome da bir süredir bu kafa karışıklığını değiştirmenin yollarını ararken, sonunda bunu “aşağı ok” ile değiştirmeyi uygun görmüş.

 

Chrome tarafından yapılan açıklamada, düzenlenen anket çalışmasına katılan katılımcıların yalnızca yüzde 11‘inin bahsi geçen kilit simgesinin anlamını doğru şekilde bildiğini, bunun için de bu simgeyi değiştirmeleri gerektiği söylenirken, bu bölümün genişletilmesi gerektiği konusunda karar kılmışlar. Ve bu karar Microsoft tarafından da kabul görmüş.

Bir Reddit kullanıcısının yayınladığı görüntüde, Microsoft’un bu fikri hızla benimsediği görülüyor. Microsoft Edge ekranının adres çubuğunda kilit simgesi yerini aşağı ok almış bile. Tıkladığınızda yerini açılır menü şeklinde bir pencereye bırakan aşağı ok, ziyaret edilen web sitesi ile ilgili daha fazla bilgiyi de sunuyor. Bu özellik şu an test aşamasında ve şirket bu özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağını açıklamış değil.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir