Metaverse’ün en büyük sorunlarından biri çözülüyor!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Metaverse’ün en büyük sorunlarından biri çözülüyor!

0

Meta, Metaverse evrenindeki taciz vakalarının önüne geçmek için geliştirdiği ‘Kişisel Sınır’ özelliğini duyurdu.

Facebook’u bünyesinde bulunduran Meta, kendi Metaverse evreni Horizon Worlds’u Aralık ayında kullanıma açtı. Kanada ve Amerika’da ikâmet eden 18 yaş ve üzeri kullanıcıların katılabildiği sosyal VR alanı pek çok açıdan ilgi çekse de, hiç hoş olmayan olaylara da tanıklık etti.

Kullanıcılar, Meta’nın Horizon Worlds ve Horizon Venues alanlarında kendilerine özel avatarlar yoluyla var olabiliyorlar. Geçtiğimiz aylarda yurt dışında yaşayan bir kadın, Metaverse’te dolaşırken cinsel tacize uğradığını söylemişti. Bu tarz vakaların artması üzerine Meta, tacizle mücadele için aldığı yeni kararı duyurdu.

Metaverse evreninde ‘kişisel sınır’ dönemi

Önceki ismi Oculus olan Meta Quest, Horizon Worlds ve Horizon Venues için geliştirdiği Kişisel Sınır özelliğini tanıttı. Kişisel Sınır, isminden de tahmin edileceği üzere sosyal VR alanında avatarların istenmeyen temaslardan kaçınmalarını ve böylece kendilerini korumalarını sağlayacak.

Facebook’un Metaverse’ünde avatarlar arası 1,2 metre mesafe limiti olacak.
Facebook’un Metaverse’ünde avatarlar arası 1,2 metre mesafe limiti olacak.

4 Şubat’tan itibaren kullanıma sunulan bu özellik ile Meta’nın Metaverse evreninde avatarlar arası 4 fit (yaklaşık 1,2 metre) mesafe olacak. Varsayılan olarak her kullanıcıda aktif hale geleceği aktarılan mesafe sınırı, başkalarının size tacizde bulunmasını da engelleyecek. Birisi kişisel alanınıza girmeye çalıştığında sistem otomatik olarak onun hareket etmesini kısıtlayacak.

Mesafe sınırı değiştirilemeyecek

Meta Quest, Kişisel Sınır özelliği kapsamında belirlenen 1,2 metre mesafe limitinin şimdilik değiştirilemeyeceğini söyledi. Ancak ileride ‘mesafe sınırını ayarlama’ dahil olmak üzere kullanıcılara kişisel sınırları üzerinde daha fazla kontrol hakkı tanımayı değerlendireceklerini belirtti.

Avatarlar arası mesafe sınır gelecekte değiştirilebilecek. Fotoğraf: Meta

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Kişisel Sınır özelliği etkili bir çözüm olacak mı? Düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir