Maske takarken gözlüklerin buğulanması nasıl önlenir?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Maske takarken gözlüklerin buğulanması nasıl önlenir?

0

Gözlük kullanan milyonlarca vatandaş, (kovid-19) salgını nedeniyle uzun müddettir takılan maskenin, gözlük camlarını buharlandırarak nasıl rahatsızlık verdiğini deneyim etmek durumunda kaldı.

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, bahisle ilgili tekliflerini sundu. Maske, verilen nefesin büyük bölümünü üste gerçek yönlendirir. Nefesinizdeki ılık su buharı, soğuk gözlük camı ile temas edince gözlük camları buharlanır.

MASKE TAKTIĞIMIZDA GÖZLÜKLER NEDEN BUĞULANIR?

Gözlük takan beşerler, bu sorunu iki farklı sıcaklık arasında yer değişince yaşıyor. Sıcak hava soğuk olan gözlük camlarına temas ettiğinde buğulanma meydana geliyor. Soğuk yüzeye çarpan hava, su zerreciklerine dönüşür, buğu olarak cam yüzeyini kaplar ve görüşünüzü pürüzler.

Maske taktığımızda da ağız ve burundan gelen sıcak hava maskenin üst kısmından çıkarak birebir halde gözlük camlarının buğulanmasına sebep oluyor. Görme kalitesini epey düşüren bu olay kazaya da sebep olabilir. Ama gözlük camının buğulanmasını engellemek için yapılabilecek pratik tahliller var.

GÖZLÜK CAMLARININ BUHARLANMASINI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILMALI?

Prof. Dr. Banu Coşar’ın maske kullanırken gözlük camlarının buharlanmasını önleyecek tavsiyeleri şöyle:

* Gözlük camlarınızı sıvı sabun ile yıkayın

Maske takmadan evvel gözlük ya da güneş gözlüğü camınızın üstüne sıvı sabun sıkın. Elinizle camı ovalayın. Daha sonra su ile camdaki sabunu akıtın lakin bu etapta ovalamayın. Gözlük çerçevesini sallayarak fazla suyu camın üzerinden akıtın. Gözlük camlarının zaten kurumasını bekleyin ya da mikrofiber bir bez yahut yumuşak bir havlu ile nazikçe (fazla ovalamadan) kurulayın.

Maskeyi taktıktan sonra gözlük camlarınızın buharlanmadığını göreceksiniz. Bunun nedeni sabunlu suyun cam üzerinde ince bir sinema katmanı bırakması ve yüzey tansiyonunu düşürerek su moleküllerinin buhar katmanı oluşturmasını engellemesidir. Camlarınıza hasar vermemek için diş macunu yahut tıraş köpüğü üzere eserler kullanmayın.

* Maskenin üst kısmını sıkılaştırın

Tabiplerin sık kullandığı bir yol, çift taraflı bant ile maskenin üst tarafını burun üstüne iç taraftan yapıştırmaktır. Maskenin üst kısmını dış taraftan ek bir bant ile de burun üstüne yapıştırabilirsiniz. Bu sayede maskenin üst kısmından gözlük camına ulaşan nefes ölçüsü ve münasebetiyle buharlanma azaltılabilir.

* Maskenin yüzünüze iyi oturduğundan emin olun

Ülkü maskenin burun kısmında biçim verilebilir bir modül (tel) olmalıdır. Bu sayede maskenin üst kısmından gözlük camına ulaşan nefes ölçüsü azaltılabilir. Ülkü maske sıkmamalı lakin fazla gevşek de olmamalıdır. Fazla gevşek maskeler, verdiğiniz nefesin gözlük camlarına daha kolay ulaşmasını sağlar.

 

* Gözlüklerinizi ayarlayın


Şayet gözlüklerinizin burun kısmında plaket varsa, plaketleri gözlüğü gözünüzden uzaklaştıracak biçimde ayarlayın. Bu sayede nefesiniz yüzünüz ile gözlük camı arasında sıkışıp kalmak yerine, camlardan uzağa gerçek yönlenebilir. Fakat gözlük camlarını yüzünüzden fazla uzaklaştırmak da gözlük ayarını ve hasebiyle görüşünüzü bozabilir. O nedenle plaket ayarlarını çoka kaçmadan yapmalısınız.

* Buhar önleyici eserler kullanın

Buhar önleyici sprey ve misal eserler yarar sağlar. Lakin camlarınızın bozulmaması için kullandığınız eserin gözlük camının özel olmasına dikkat edin. Araba camı için yahut öteki niyetle üretilmiş eserleri kullanmayın.

* Buhar önleyici kaplaması olan gözlük camlarını tercih edin

Gözlük camlarına buhar önleyici kaplama yapılabiliyor. Bugünlerde yeni gözlük alacaksanız, buhar önleyici kaplaması olan bir gözlük camı seçebilirsiniz. Bu camları günde bir defa kaplamayı aktive eden kendi özel gözlük silme bezi ile silmeniz kafidir.

Bu sayede gözlük camlarınız buharlanmaz. Eski gözlük camlarınıza da bu kaplama yapılabilir fakat öncesinde eski gözlük camındaki kaplamanın sürece natürel tutularak silinmesi gerekir ki bu kademede cam zarar görebilir. O nedenle eski camın kaplamasını değiştirmek riskli olabilir.

Buhar önleyici kaplamalar yalnızca maskenin yarattığı buhar nedeniyle değil; aşçılar ve atletler (özellikle bisiklet, kayak ve yüzme) tarafından da tercih edilmektedir. Ayrıyeten bu kaplamalar, kışın soğuk ve sıcak geçişlerinde yaşanan gözlük camı buharlanma meselesini da önler.

Gözlük kullanan milyonlarca vatandaş, (kovid-19) salgını nedeniyle uzun müddettir takılan maskenin, gözlük camlarını buharlandırarak nasıl rahatsızlık verdiğini deneyim etmek durumunda kaldı.

kaynak: https://www.habermerkezi.co/maske-takarken-gozluklerin-bugulanmasi-nasil-onlenir/

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap