Manda Sütünün Besleyiciliği
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Manda Sütünün Besleyiciliği

0

Manda sütü zengin bileşimi ve kendine özgü tat ve kokusuyla besinsel ve teknolojik açıdan özel bir önem taşımaktadır. Manda yetiştiriciliğinin belli iklim ve coğrafi koşullar gerektirmesi ve süt veriminin inek sütüne kıyasla daha düşük ve de mevsimsel olması nedeniyle az bulunur bir süt türüdür.

Manda sütü inek sütüne göre daha beyazdır. Manda sütü sadece lezzet yönünden değil, %58 daha fazla kalsiyum, %40 daha fazla protein ve daha az kolesterol içermesi gibi besleyici yönlerden inek sütüne göre daha üstündür. Antioksidan özelliği de inek sütünden daha fazladır.

sut-resim

Teknolojik açıdan manda sütü kuru madde bakımından zengin olmasından dolayı, tereyağı, kaymak ve yoğurt üretiminde kullanılır. Örneğin İtalya‘da manda sütünden Mozzerella peyniri yapımı yaygındır. İnek sütü ile karıştırılarak da Mozzerella peyniri yapılabilir.

Üretilen manda sütünün hemen tamamı üretildiği yerde tüketilmektedir. Manda başına düşen süt ve et üretim miktarı, laktasyon süresi gibi özellikler, manda yetiştiriciliğinde ileri ülkelerin oldukça gerisindedir. Bu yüzden Türkiye’deki mandaların et ve süt verim özelliklerinin vakit kaybedilmeksizin ıslah edilmesi, üretilen sütün teknolojik kurallara uygun olarak en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Manda sütü üretiminin artması ve bu sütü endüstriyel olarak kullanıma geçirecek kurumların oluşması bölgedeki manda yetiştiriciliğini canlandıracaktır. Böylece bir taraftan tüketicilere yeni ürün alternatifleri oluşturulurken, diğer taraftan ekonomik kalkınmaya katkı sağlanacaktır.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap