1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

MacBook’ta “dinamik klavye” dönemi başlıyor!

MacBook’ta “dinamik klavye” dönemi başlıyor!
0

Apple, MacBook klavyesi için yeni bir patent aldı. Tamamen dinamik olan tuşlar birden fazla şekilde kullanılabilecek.


Apple’ın aldığı son patent MacBook klavyesinin değişeceğini gösteriyor. Bir süredir MacBook klavyesinde yenilikler yapmaya çalışan Apple, sonunda ilginç bir yöntem bulmuş olabilir. Şirket, MacBook’un klavyesindeki tuşları dinamik olarak değiştirmeyi mümkün kılan bir patent aldı.

Apple’dan MacBook klavyesini akıllandıracak hareket


Bildiğiniz üzere günümüzde bilgisayar klavyelerinde tuşların yeri sabit duruyor. Bir tuşu farklı şekillerde kullanmak için ise farklı tuşlardan yardım almak gerekiyor. Ancak Apple, MacBook için bu devri sonlandıracak bir patent aldı.

Dinamik klavye sayesinde bir tuşun farklı karakterlerde kullanılması mümkün olacak. Apple’ın son patentine göre klavyenin altındaki aydınlatma, farklı sembolleri ve harfleri göstermek için tuşları dinamik olarak aydınlatabilir. Örneğin, A tuşu aydınlatmanın değişmesiyle 9 tuşuna dönüşebilir.

Günümüzde akıllı telefonlarda iki veya üç farklı klavye dizilimi (harfler, semboller ve rakamlar) bulunuyor. Benzer bir kullanım artık MacBook için de gerçek olabilir. micro-LED veya OLED’den yapılan klavye donanımı, açılıp kapatılabilen ayrı piksellere yer verebilir.

Patent açıklamasında Apple, “Farklı şekiller, harfler, renkler, semboller, animasyonlar, diller ve diğer özellikler arasında değiştirilebilir veya ayarlanabilir glifler olacak. Yazmak için bir klavyeden, video düzenlemesi için kısayol kontrollerine geçiş yapılabilir” ifadesini kullandı.


2021’de yapılan patent başvurusu, geçtiğimiz günlerde onaylandı ve kamuoyuna paylaşıldı. Yeni MacBook’larda kullanılacağını düşünüyor olsak da, Apple’ın bazı patentlerini gerçek ürünlerine koymamayı tercih ettiğini belirtelim.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap