Lösemiyi Yok Edebilecek Yeni Bir Yöntem Keşfedildi!👌
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık ve Yaşam

Lösemiyi Yok Edebilecek Yeni Bir Yöntem Keşfedildi!👌

0

Lösemi Tedavisinde Devrim: Kanserli Hücreler ‘Gen Mühendisliği’ ile Kemoterapiye Gerek Kalmadan Yok Edildi 👌

Bilim insanları, lösemi hastası 13 yaşındaki bir çocuğa genetiği değiştirilmiş hücre entegre ettiler. Bu hücreler, kemoterapiye gerek kalmadan kanserli hücreleri yok etmeyi başardı. Tıp dünyası, dünyada ilk kez denenen yöntemden umutlu…

İngiltere’den tıp dünyasında dengeleri değiştirecek bir haber geldi. Doktorlar, 13 yaşındaki bir lösemi hastasına genetiği değiştirilmiş hücreler vererek, kanserin yok olmasını sağlamayı başardılar. Peki bu süreçte neler yaşandı?

2021 yılında lösemi teşhisi konan bir çocuğa kemoterapi ve kemik iliği nakli gibi geleneksel yöntemleri uygulayan doktorlar, kanseri yenmeyi başaramamıştı. Mayıs 2022’de yeniden nükseden hastalık için bu kez deney aşamasında olan bir tedavi yöntemine başvuran bilim insanları, kanseri kemoterapiye gerek kalmadan yok etmeyi başardılar. 

Kanser hücreleri, genetiği değiştirilmiş hücreler tarafından yok edildi

Bilim insanları, sağlıklı bir insandan aldıkları hücrelerdeki DNA’ları değiştirdiler. Bu değişimler sırasında vücudun bağışıklık sisteminin, “CAR T” isimli hücrelere saldırmaması sağlandı. Öte yandan; CAR T hücreleri kanserli hücreleri bulup, yok etmeleri için de özel olarak kodlandılar. Yalnızca 6 yıllık CRISPR isimli bir yöntemi uygulayan bilim insanları, yaptıkları çalışma ile dünyada bir ilke imza atmış oldular. Daha önce hiçbir lösemi hastası, bu yöntemle tedavi edilmemişti.

Aile mutlu, doktorlar ise umutlu!

13 yaşındaki çocuk ve ailesi, lösemiden kurtuldukları için mutlulardı. Ancak doktorlar, şu an için aile kadar mutlu değiller ancak umutlular. Zira deney aşamasındaki tedavi yönteminin ne kadar etkili olduğu şu an için bilinmiyor. Birkaç ay boyunca gözlem yapılması gerektiğini söyleyen bilim insanları, hastalığın yeniden nüksetmemesi durumunda lösemi için yepyeni bir tedavi yöntemi geliştirmiş olacaklarını belirtiyorlar. Bakalım birkaç ay sonra löseminin tarih olduğu haberlerini duyabilecek miyiz…

Kaynak:https://www.gosh.nhs.uk/news/gosh-patient-receives-world-first-treatment-for-her-incurable-t-cell-leukaemia/ 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap