1. Ana Sayfa
  2. Genel

Localhost ile wordpress kurulumu

Localhost ile wordpress kurulumu
0

LOCALHOST İLE WORDPRESS KURULUMU ÖĞRENELİM

Wordpres dünyada ve türkiyede en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden biridir.WordPress‘in dünyada ve türkiyede bu kadar popüler hale gelmesinin tabiki birçok sebebi var .Bunlardan en başlıcaları çok kolay bir şekilde kurulması ve esnek yapısı sayesinde kolay yönetilebilmesi ve kolay bir şekilde geliştirilebilmesi diyebiliriz.

wordpressaramatrendleri

 

Özellikle son yıllarda güncel hale gelen web sitelerinin birçoğu wordpress alt yapısını kullanmaktadır.Gerek kullanım rahatlığı gerekse esnekliği WordPress’i internet dünyasında lider konuma getirmiştir.

Yanda görüldüğü gibi yaptığım bu küçük  araştırma daki istatistikler bunu kanıtlamaktadır.

 

WordPress’e ait iki ayrı web sitesi var,bunlardan ilki wordpress.org diğeri wordpress.com.

WordPress.com üzerinden kendinize bir hesap oluşturup  online olan bu hesap üzerinden kendinize bir hesap açabilirsiniz.Buradan açtığınız bloglar  “blogadi.wordpress.com ” uzantılı olacaktır.

Ancak wordpress.org hesabına girip buradaki alt yapıyı yani wordpress yazılımını bilgisayarınıza indirerek istediğiniz domain altında yayına sokarak daha profesyonel bir sisteme sahip olabilirsiniz.

Sizler de wordpress yazılımını bilgisayarınıza indirerek bu yazılımı nasıl kullanabileceğinizin araştırmasını yapabilirsiniz.Bu araştırmayı türkiyede yaşadığımız ve türkçe konuştuğumuz baz alırsak tabiki wordpress’in türkiye sayfasına girerek  yazılımın türkçe versiyorunu indirmelisiniz. Bunun içinde tarayıcımıza tr.wordpress.org  yazarak  türkçe yazılıma  ulaşabiliriz

Buraya kadar ki bilgiler  wordpress kullanımını hiç bilmeyen ama en başından başlamak isteyenler için kısa bir giriş açıklaması idi.Bu anlamda kullanacağımız web sitesinin alt yapısını belirledik ancak bu yazılımı bir sunucuya yüklemeden önce evimizde kendi bilgisayarımızda kendimiz biraz geliştirmek istiyorsak tabiki önce bilgisayarımızı bir sunucu gibi çalıştırmalıyız.

Bunun için bilgisayarımızda önce bir Php,Mysql ve apache server kurulumları gerekmektedir.Eğer windows işletim sistemi kullanıyorsanız bu üç kurulumu teker teker yapmak yerine wmap server paketini kurarak bunların tamamını yükleyebilir ve böylece bilgisayarınızı bir sunucu olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz.Bunu nerden indireceğiz diye soranlar için gelsin cevabımız

Arkadaşlar googleye wamp server yazıp arattığınızda ilk gelen arama sonucunda çıkan wampserver.com bizim istediğimiz programı barındıran sitedir.Bu siteye girip download bölümünden tıklayarak bu kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirmeye başlIyoruz.Dosyasınızı indirdiniz ise masa üstüne kaydediyoruz. Daha sonra masa üstündeki dosyamıza tıklayarak kurulum işlemine başlıyacağız.

Bu kurulum sizi düşündürmesin çünkü zaten bir wizart sizi yönlendiriyor ve yapacağınız tek şey next butonlarına basmak olacak.Gereken izinleri vererek ilerlediniz ise artık wampserverimiz kullanıma hazır demektir.

Artık yapmamız gereken işlem kullanacağımız wordpres alt yapısını bilgisayarımızın içerisindeki C:/  sürücündeki wamp klasörünün altındaki www. kalsörünün içerisine yüklemek.Bu klasöre yükliyeceğimiz dosyalar artık php olarak çalışacaktır.Ve herhangi bir tarayıcınızdan localhost  yazarak bu klasörde oluşturduğumuz sayfalara ulaşabilirsiniz.

Eveeet bilgisayarımızı sanal bir sunucuya dönüştürdük şimdi wordpress kurulumunu gerçekleştirmeye sıra geldi.Biz bu işin başında bilgisayarımıza wordpress.org den tr wordpress rar dosyamız indirmiştik hatırlayın..

simdi gidelim localhostumuza

veritabani-msql

 

ve burda bize gerekli olan msql database;

yani bir veritabanı oluşturmalıyız.

Veri tabanını olusturmak için phpmyadmin yazan lınke tıklayarak

 

mysql-yonetim-paneli

msql yönetim paneline ulaşıyoruz ve burada kendimize bir veritabanı oluşturacağız.

Burada veritabanı oluştur yazan yere yeni bir isim girerek mesela blogum diye yazıp oluştur butonuna basarız ve blogum veritabanı oluşturma işlemini tamamlarız.Veritabanımıza herhangi bir default olan kullanıcı ile de bağlanabilirsiniz.Ancak kendi isteğinizle yeni kullanıcılar oluşturarak bağlanmanız güvenlik açısından çok önemlidir.Ama biz kendi bilgisayarımızda çalıştığımız için bu durumda önemini yitiriyor.Bir sunucuya geçiş yaptığımızda tekrar önem kazanacak bu durum.Ve gerçek bir hesap tanımlayarak veritabanımızı oluşturacağız.

Tekrar masa üstüne dönerek indirdiğimiz wordpress paketimizi şimdi açıp yükleme aşamasına geçelim.

Nereye yükleyecektik hatırlayalım hemen

C:/ sürücünde

wmpserver Klasörü içindeki

www klasörünü açıyorum ve wordpress paketini buraya yüklüyoruz.Evet yükleme işlemimizde tamamlandı.Yani kısaca wordpres klasörünü www. klasörüne kopyalamanız yeterli.Artık kuruluma hazır bir klasörümüz var ve biz bu klasöre bağlanarak kurulumu başlatacağız.

kurulum dosyamıza bağlanabilmek için localhosta geçiş yapacagız yani tarayıcımızda http://localhost yazıp girebilir fakat bağlanmak istediğimiz dosyamız wordpres dosyamız olduğu için biz

http://localhost/wordpress yazarak klalsörümüze ulaşıyoruz.

Ulaştık ama karşımıza söyle bir hata çıkabilicek çünkü www.config.php dosyamız yok oluşturmadık.

config-php

Configuration.php Nedir ? ne işe yararki diye soranlar için kısaca açıklayalım.

Bu dosya siteniz ile ilgili kritik bilgileri taşır.. Mesela sitenin adresinin ne olduğunu database bilgilerimizi gibi birçok bilgi depolar.. Bu olmadan siteniz çalışmaz..Ve veritabanı hata mesajı alırsınız.

Hemen konfigurasyon dosyası yarat butonuna basarak config.php dosyası olusturuyoruz ve karşımıza wordpres kurulum başlangıc sayfası geliyor.

wp burada önce veritabanı ismi kısmına oluşturduğumuz ismi veriyoruz biz ne demiştik veritabanı ismimize blogum demiştik o nedenle blogum yazıyoruz.

herhangi bir kullanıcı tanımlamadık defoult kullanıcı herzaman root dur ve root yazıyoruz.

veri tabanı sucumuz kendi bilgisayarımız olduğundan bizim sunucumuzda localhost dur tabiki.

Tablo ön eki ise burada oluşturulabilecek her bir tablo için önüne wp_ kullanabilirsiniz. bu bilgileri yazdıktan sonra gönder butonuna basarak kuruluma geçebiliriz artık.

wp-kur

evet artık wordpress kurulumu başlat butonuna basalım.

 

 

sitemiz için gerekli olan bilgileri gireceğimiz sayfa önümüzde ve bu bilgileri girerek işlemin son aşamasına geçiyoruz.

wordpresikur

 

 

Burada gerekli olan bilgilerimiz doldurduktan sonra mutlaka sitemizin arama motorlarında çıkmasını ve index almasını açık hale getireceğimiz butona tik atmalıyız.Bunu unutursak sitemiz görünmez ,index almaz.

 

 

 

wordpresikurduk

Evet gördüğünüz gibi kurulum işlemimiz başarılı .Bizi yorgun gören wordpress bizi gülümsetmeyide ihmal etmemişler .Daha fazla işlem olmadığını esprili bir şekilde söylüyorlar.

Teşekkürler diyoruz bizde .İşte bukadar..

 

Şimdi dilerseniz daha neler neler yapabileceksiniz bunuda ilerleyen yazılarımızda hep bilikte öğrenelim.Görüşmek üzere sağlıcakla kalın.Sitemizi ziyaretlerinizi ihmal etmeyin.Neler yapıyoruz bizi izleyin..

Yazar Hakkında

Cum.unv.elektronık mezunu gultasarim.com kurucusu ve editörü ayrıca Wordpress,Blogger,Tumblr,Google Sites,Sosyal Medya ,Seo alanlarda profesyonel çözümler üreticisi..

Yorum Yap