İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Lisin Nedir?

Lisin Nedir?
+ - 0

Lisin temel bir amino asittir.Vücudumuz bu amino asiti üretemez ve bir amino asit vücutta diğer maddelerden yeteri kadar sentezlenemiyorsa, mutlaka gıdalarla alınmalıdır.

Büyüme ve gelişmede en çok öneme sahip amino asitlerden birisidir.Vücudumuzda kas ve kemik büyümesini sağlar. Kalsiyum emilimini düzenler. Vücutta nitrojen dengesini sağlayarak,aşırı stres ve yorgunluk durumunda kas kütlesinin korunmasını sağlar. Ameliyat sonrası ,yaralanma sonrası gibi durumlarda hasar görmüş dokuların yenilenerek, enzim,hormon, antikor üretimini sağlayarak iyileşme sürecine katkıda bulunur. Kas proteinlerinin üretilmesini ve onların korunmasına yardımcı olur. Bu özelliklerinden dolayı vücut geliştirici haplarda kullanılır. Ayrıca ekmek gibi tahıl ürünleri lisin yönünden fakirdir. Bu nedenle ekmeğe kazein proteini katılarak lisin yani protein yönünden zenginleştirilmesi sağlanır. Kas proteini oluşturmada çok etkili olduğu için özellikle sporcular tarafından lisin içerikli beslenme önemlidir.

Lisinin yetersiz tüketiminde ise saç dökülmesi, enerji ve kilo kaybı, iştahsızlık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Kırmızı ette, balıkta, tavukta,süt, yumurta, peynir, maya ve fasülyede bulunur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap