Linux SSH Üzerinde Veritabanı Onarımı
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Linux SSH Üzerinde Veritabanı Onarımı

0

Merhabalar sunucunuz üzerindeki web siteleriniz herhangi sebeplerden ötürü yavaşlayabilir hatta yayından düşebilir bu tip arızalarda sorun genelde %80 veritabanı bozulmalarından kaynaklanır bu yazımızda sizlere linux üzerinden veritabanı onarmayı anlatmaya çalışacağım.

 

Linux üzerinde Plesk panel yada herhangi bir panel kullanıyorsak aslında bu işlem çok basit bir şekilde yapılabiliyor yönetim panelinde veri tabanı yönetiminin yapıldığı bölüme giriş yapıp ilgili veri tabanını MySQL üzerinden açarak tüm tabloları işaretledikten sonra sağ alt köşede bulunan seçeneklerden tabloyu onar deyip git butonuna basmalısınız. Böylece tablolarınız otomatik olarak onarılmış olacaktır.

Peki başka hangi yöntemler ile bu işlemi yapabiliriz? Yönetim paneline hiç girmeden bu işlemi yapmak mümkün.

Linux üzerinde bulunan MySQL sunucumuzda phpmyadmin gibi bir web tabanlı veritabanı yönetim arayüzü kurulu değil ise ssh üzerinden gerekli işlemlerin tümü yapılabilir.

Bunlardan en pratik ve en çok kullanılandan biri, mysqlcheck komutu dur. Bu komut ile sunucu üzerinde bulunan tüm veritabanlarını tek bir seferde onarabilir veya istediğimiz herhangi bir veri tabanını yazarak sadece o veritabanının onarılmasını sağlayabiliriz.

Sunucu üzerinde bulunan tüm veritabanlarını onarmak için;

mysqlcheck –repair –all-databases 

Sunucu üzerinde bulunan tek bir veritabanını onarmak için;

mysqlcheck –repair –databases db_adı 

Ayrıca kullanmış olduğunuz yazılımlar vasıtası ile bu anlatıklarımı hiç uygulamadan yazılımların kendi özelliklerini kullanarak da veri tabanını düzeltmeniz mümkündür.

Örneğin; Wordpress gibi yazılımlardaki eklentiler ile yada wp_config.php dosyanıza yazacağınız bir komut ile tamir işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Çok fazla yazılım ve çok fazla detay mevcut. Yukarıdaki metotlar ile her zaman bu işlemi yapabilirsiniz. Takıldığınız konular hakkında yazı altından yorum yazarak bizden yardım alabilirsiniz. Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap