Linkedln’de Ağır Bilanço: 700 Milyondan Fazla Kullanıcının Verileri Çalındı
 1. Anasayfa
 2. Genel

Linkedln’de Ağır Bilanço: 700 Milyondan Fazla Kullanıcının Verileri Çalındı

0

Linkedln‘de işin içinden çıkılamayacak boyutta bir veri ihlali yaşandığı açığa çıktı. Hackerlar, platformu kullanan 700 milyondan fazla kullanıcının verisini çaldı. Platformun toplam kullanıcı sayısı ise 756 milyon civarında…

Dünyanın en büyük iş amaçlı kurulmuş sosyal medya platformu olarak bilinen Linkedln, tarihinin en büyük veri ihlalini yaşamış gibi görünüyor. Bir bilgisayar korsanının kullanıcı verilerini satışa çıkarmasıyla ortaya çıkan ihlal, RestorePrivacy isimli siber güvenlik şirketine göre geçtiğimiz aylarda yaşanan veri ihlali ile aynı saldırı yönteminin bir sonucu. Yani şirket, o dönemlerde yaşanan ihlalden hiçbir ders çıkarmamış.

Bilgisayar korsanı, kendi iddiasına göre 700 milyon civarında Linkedln kullanıcısının verisini sızdırmayı başardı. Bu sayı, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir durum bile olabilir çünkü Linkedln’in toplam kullanıcı sayısı 756 milyon civarında. Yani kullanıcıların yüzde 90’dan fazlasının kişisel verileri, an itibarıyla bazı hack platformlarında satılıyor. Üstelik 1 milyon kullanıcının verisi de örnek liste olması açısından yayınlanmış durumda.
Kullanıcıların hangi verileri satışa çıkarıldı?
RestorePrivacy, hack forumlarında satışa çıkarılan verilerin detaylı analizini yaptıklarını ifade ediyor. Şirket, bu analizle hangi verilerin sızdırıldığını da açığa çıkarmış durumda. Buna göre 700 milyon civarı kullanıcının e-posta adresi, tam ismi, telefon numarası, adresi, coğrafi konum verileri, CV‘leri ve diğer sosyal medya hesaplarına dair bilgiler ortaya çıkmış durumda.
Bu arada, RestorePrivacy ekibi hesap bilgilerini ele geçiren bilgisayar korsanı ya da korsanlarına da ulaşmış durumdalar. Ele geçirilen verileri incelediklerini ve bunların gerçek kullanıcılara ait olduğunu tespit ettiklerini bildiren siber güvenlik uzmanları, LinkedIn API’leri üzerinden bu verilere ulaşmanın çok kolay olduğuna dair bir yanıt almışlar. Konuyla ilgili olarak Linkedln’den bir açıklama yapılması bekleniyor.


Kaynak:https://9to5mac.com/2021/06/29/linkedin-breach/.

1

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir