Lastiklerin Üzerindeki Küçük Uzantıların İşlevi Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Lastiklerin Üzerindeki Küçük Uzantıların İşlevi Nedir?

0

Lastiklerin Üzerinde Bulunan Bu Küçük Uzantıların Önemli Bir İşlevi Var mı?

Bu küçük uzantılar bazı lastik tiplerinde görülür. Peki bunların gerçekten bir önemi var mı, yoksa önemsiz parçalardan mı ibaretler? Gelin, açıklayalım:

Lastikleri kaplayan bu çıkıntılar genellikle kamyon, traktör gibi büyük tekerlekli araçlarda bulunur. Uzunlukları ise 1-1,5 cm kadardır. Aşınma miktarını gösterdiği sanılsa da bununla bir ilgisi bulunmaz.

Bisiklet lastiklerinde de bulunur, hatta küçükken bunları koparmaktan epey keyif alırdık. Hakkında pek çok iddianın bulunduğu bu küçük uzantıların ne işe yaradığına gelecek olursak…

Bu küçük parçalar, lastiklere şeklini veren metal kalıplardaki delikler nedeniyle oluşur. Peki bu delikler neden var?

 • Fotoğrafta görünen kalıba dikkatlice bakarsanız söz konusu delikleri görebilirsiniz.

Üretim esnasında lastiği oluşturan sıvı kauçuğun şekil almasını sağlamak için ısı ve basınç uygulanır. Bunun etkisiyle genişleyip kalıbı dolduran lastikle kalıp arasında hava baloncukları oluşur.

Bu baloncukların dışarı çıkmasını sağlamak için ince kanalların bırakılması gerekir. İşte bu kanallardan sızan lastik parçaları söz konusu ince uzantılara dönüşür.

Peki bunları koparmanın bir zararı var mı?

Bu kauçuk parçalarının herhangi bir işlevsel amacı yoktur. Parçalar sadece lastiğin yeni olduğunu belli eder. Onları koparmanız lastiklere zarar vermez ancak kesmek için makas, bıçak gibi aletler kullanmanız pek tavsiye edilmez.

Aslında her lastikte bu uzantılar bulunmaz.

Bunun nedeniyse bazı lastik fabrikalarında üretim aşamasında bu uzantıları yok eden bir sistemin kullanılması. Bu sistem bir miktar cep yaktığı için firmalar tarafından tercih edilmeyebiliyor.
 
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir