1. Ana Sayfa
  2. Genel

Kuzeybatı Pasifik’teki sıcak hava dalgası 1 milyar deniz canlısının ölümüne yol açtı

Kuzeybatı Pasifik’teki sıcak hava dalgası 1 milyar deniz canlısının ölümüne yol açtı
0

Bazı araştırmacıların tahminine göre Kuzeybatı Pasifik‘te rekor derecelere ulaşan sıcak hava dalgası, 1 milyardan fazla deniz canlısını tabiri caizse “pişirerek” yok etti.
Son zamanlarda ABD ve Kanada gibi ülkeler aşırı sıcaklıklarla uğraşıyor. Rekor seviyelere ulaşan sıcaklıklar bu iki ülkede 800’den fazla insanın ölümüne yol açmıştı. Araştırmacılara göre bu sıcaklıklar deniz canlılarını da derinden etkilemiş durumda. Verilen bilgilere göre çoğunluğunu istiridye, midye ve denizyıldızı gibi omurgasız canlıların oluşturduğu 1 milyardan fazla hayvan yok oldu.

Gittikçe daha kötü bir hâl alacak

British Columbia Üniversitesi’nde deniz biyoloğu olan Chris Harley, haziran ayının sonlarında, Vancouver’da bir plajda yürürken canlıların toplu ölüm kokusunu alabildiğini ve her yerde sonsuz miktarda ölü midye gördüğünü ifade etti. Harley, Vancouver’da yapılan gözlemlerde sıcaklıkların 50 dereceye kadar çıktığının görüldüğünü belirtti. Midye, istiridye gibi canlılar da gelgit bittiğinde altı saat boyunca bu sıcaklıklara maruz kalarak yaşamlarını yitirdiler. Çıkarılan sonuçlarda kesin bir sayı yok; ancak tahmini sayı en az 1 milyar olarak gösteriliyor. Araştırmada, bu sayının gelecekte gittikçe artarak daha da kötü bir hâl alabileceği de ifade ediliyor.

Harley, bu olayın 2019-20 yıllarında Avusturalya’da yaşanan orman yangınlarını akla getirdiğini eklerken yaşananların daha da trajik bir şekil alarak sadece midye, istiridye gibi canlıları değil, daha da büyük deniz canlılarını da olumsuz etkileyebileceğini ifade etti. Durum böyleyken, küresel ısınmanın etkilerinin gün geçtikçe daha da korkunç bir şekilde kendisini göstermeye devam ettiğini söylemek pek de yanlış olmaz.

Kaynak:https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/intertidal-animals-ubc-research-1.6090774?utm_campaign=adnanguney&utm_medium=referral&utm_source=adnanguney.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap