1. Ana Sayfa
  2. Genel

Kullanıcı bilgilerini çalan 70 Chrome uzantısı kaldırıldı

Kullanıcı bilgilerini çalan 70 Chrome uzantısı kaldırıldı
+ - 0

Chrome eklentilerinin içine gizlenmiş ve toplamda 32 milyon defa indirilmiş casus yazılım, eklentiler ile birlikte silindi.

Dünyanın en popüler internet tarayıcılarından Google Chrome, sahip olduğu eklenti desteği sayesinde kişiselleştirilebiliyor. Ancak eklenti desteği, zaman zaman tehlikeli sonuçlar da doğurabiliyor.

32 MİLYON KULLANICININ VERİSİ ÇALINDI

 

Chrome eklentileri içinde tespit edilen casus yazılım, 32 milyon kişinin verilerini çaldı. Uyarıların ardından harekete geçen Google, casus yazılım içeren 70 eklentiyi kaldırdı.

Normalde kullanıcıları internetteki virüs ve şüpheli sitelere karşı koruyan uzantıların, kullanıcıların verilerini çalmak ve kötü amaçlı web sitelerine yönlendirmek için siber suçlular tarafından kullanıldığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz şubat ayında araştırmacılar, benzer taklitçi eklenti ağları sunan büyük bir kötü amaçlı reklam kampanyasını, Chrome Web Mağazası‘nda ortaya çıkarmıştı.

 

kaynak: https://m.ensonhaber.com/teknoloji/kullanici-bilgilerini-calan-70-chrome-uzantisi-kaldirildi

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap