Köpekler Neden Üzgün Bakar?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Köpekler Neden Üzgün Bakar?

0

 

Köpeklerin Küçük Emrah Gibi Bakmasının Nedenini Öğrenince Onları Daha da Seveceksiniz

Sevimli dostlarımızdan olan köpeklerin genelde üzgünmüş gibi baktığını fark etmişsinizdir. Bu içeriğimizde tarihten bilgileri de katarak bunun sebebini açıkladık.

Köpekler ve insanlar arasındaki dostluğun izleri tarihin çok eski dönemlerine kadar izlenebiliyor. Bu bağlamda evcilleştirilen köpeklerin, tıpkı günümüzde olduğu gibi insanlara, başta av olmak üzere birbirinden farklı konularda yardımcı olduğunu görüyoruz. Bunun sonucunda iki taraf arasında güçlü bir bağ oluşuyor.

Bahsettiğimiz dönemlerde köpekler daha çok işlevsellikleri için besleniyor olsa da günümüzde bir dost olarak görülebiliyorlar. Hayatına farklı bir ses katmak isteyenler de sevimli dostlarını sahiplenmek üzere barınaklara gidiyorlar. Tam bu noktada yüzlerindeki o üzgün bakış dikkat çekiyor. Peki bu bakış kasıtlı mı yapılıyor? Yoksa sırtlanların güldüğünü sanmamız gibi bir durum mu?

Göz çevrelerinde bulunan kaslar bunu mümkün kılıyor: Peki nasıl?

 

 

Köpeklerin gözlerini açarken göz bölgesinin sağa/sola ve yukarı/aşağı hareket etmesini destekleyen kaslar bulunuyor. Kısaca RAOL (retractor anguli oculi lateralis) ve LAOM (levator anguli oculi medialis) olarak bilinen bu kaslar, içimizdeki o acıma duygusunu dışarı çıkaran bakışın sorumluları diyebiliriz.

Ama bir kurt size böyle bakarsa (ki bakmayacak) siz yine de kanmayın:

İnsanlarla hayvanların etkileşimi sırasında kurtlar ve evcil köpekler birbirlerinden ayrıldı ve bu zamanlarda bildiğimiz iki türü oluşturdu. Yukarıdaki bulguları bilmemizde büyük rol oynayan Portsmouth Üniversitesinden Juliane Kaminski, köpeklerin evcilleştirildikten sonra kurtlardan ayrıldığını ve bu süreçte kaşlarını kaldırabilmek için bu kasları geliştirdiğini söylüyor.

Kurtlara daha çok benzeyen Husky türünde bu kasların görülmemesi de bunu destekler nitelikte:

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir