KODI Nedir? Özellikleri Nelerdir? Kodi Yasal mıdır?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

KODI Nedir? Özellikleri Nelerdir? Kodi Yasal mıdır?

0

KODI Nedir? Özellikleri Nelerdir? KODI, son aylarda hem olumlu hem de olumsuz nedenlerden dolayı öne çıkan, açık kaynaklı bir medya oynatıcısıdır. 

 KODI, Xbox Media Player olarak bilinir ve 2002‘den beri varlıgını devam ettirmektedir. 2014 yılında XBMC Vakfı tarafından adı, KODI olarak değiştirilmiştir. Android ve iOS  mobil cihazlar için KODI App uygulamasını Google Play Store‘dan ve Apple App Store‘dan indirebilirsiniz. 
 
 Yazılımımasaüstü bilgisayarınıza veya MacBook‘unuza indirmek isterseniz, resmi web sitesi olan kodi.tv‘yi ziyaret etmeniz gerekir. Ayrıca, KODİ indirme ve kurulum prosedürü oldukça kolaydır ve herkes, herhangi bir sorunla karşılaşmadan kurabilir.

Kodi Nasıl Çalışır?

Tüm içeriğinizi tek bir yerde saklamanıza ve hemen hemen her yerden erişebilmenizi sağlayan, XBMC kuruluşuna ait, merkezi bir medya depolama ortamıdır. KODI‘nin, medyayı sağlamayacağına dikkat edilmelidir. Kullanıcılar, kendi içeriklerini sağlamak veya çevrimiçi ortamı elle yönlendirmek zorundadır. Dijital ortamın tadını çıkarmaya alışkın olan TV izleyicileri gözönünde bulundurularak tasarlanmıştır.

KODI platformu, hemen hemen tüm ses ve video dosya formatlarını destekler. Bu size, eski ve daha yeni dosyaları kolaylıkla açma esnekliği sağlar. Çok sayıda eklentinin yardımıyla YouTubeVimeo gibi ücretsiz video hizmetlerinden, içerik yayınlayabilirsiniz.

Yaygın medya formatlarının yanı sıra KODI, slayt gösterilerini, hava durumu tahminlerini, sesli görselleştirmeleri, vb. destekler. Dahası KODI, bir oyun konsolu olarak da işlev görebilir. XMBC‘de, emülatör rom ve tek başına oyunlara göz atmanızı ve başlatmanızı sağlayan birçok KODI eklentisi vardır.

Kodi’de ses ve video oynatımı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi KODI, eğlence dünyasına geniş kapsamlı bir destek getiriyor. Geleneksel dosya türlerinden ayrı olarak SMB / SAMBA / CIFS paylaşımları, NFS, WebDAV veya UPnP (Evrensel Tak ve Kullan) paylaşımlarından da medya oynayabilir. KODI ayrıca tüm standart çözünürlüklü videoları 720p, 1080i ve 1080p çözünürlüklerine de yükseltebilir. Ayrıca, eklentiler yardımıyla YouTubeNetflixHuluvb. ortamlardan video oynatabilirsiniz.

Video oynatmak için KODIDVD Player adında bir video oynatıcı kullanıyor.

Kodi Eklentileri Nedir?

Herhangi bir yazılım için eklentiler, temel paketle birlikte verilmeyen işlevler ve özelliklerdir. KODI eklentileri, KODI Team ve üçüncü taraf geliştiriciler tarafından geliştirilmiştir. Resmi KODI deposundan ve üçüncü taraf depolarından farklı hizmetler için, eklentileri kolayca bulabilirsiniz. KODI‘nin, kullanıcıların genel deneyimini artırabilecek farklı türde eklentileri vardır. Farklı eklenti kategorileri: oyun, şarkı sözleri, video, ses, web arayüzü, hava durumu vb.

Scraper eklentiler, bir medyanın ayrıntılı bilgilerini çeşitli internet kaynaklarından almanızı sağlar. Bu bilgiler başlıklar, türler, yorumlar, posterler içerebilir. Web arayüzü eklentileri, KODI medya kitaplığınızı, uzak bir konumdan taramanıza izin verir.

Canlı TV izleyebilir ve KODI’de video kaydedebilir miyim?

KODI, güçlü Canlı TV ve DVR / PVR (video kayıt) özellikleriyle geliyor. Üçüncü taraf KODI arka uç eklentileri veya DVR cihazı yardımıyla Canlı TV seyredebilir, radyo dinleyebilir, kayıt yapabilir ve diğer TV işlevlerini yerine getirebilirsiniz. Daha az teknoloji meraklısı kullanıcılar için, ilk kez Canlı TV ve kayıt kurulumu zor olabilir. KODI‘nin web sitesinde, meraklılara yardımcı olacak ayrıntılı bir kılavuz var. İşiniz bittiğinde, tüm özelliklerden yararlanmak için TV ile ilgili eklentileri bulabilirsiniz.
Kodi Depoları

Depolar, yazılımların depolandığı ve dağıtıldığı yerlerdir. Basit bir ifade ile ‘depolar’kavramı, Android ve Apple cihazlarındaki uygulama mağazalarının konseptine benzer. Depolar, KODI eklentilerini indirmek için kullanılır. Popüler ve en iyi KODI depolarının bazıları Kodil deposu, SuperRepo, Dandy Media, XVBMC deposu, Supremacy, vb. KODI‘nin de, birçok eklentiyi yükleyebileceğiniz resmi bir deposu vardır.
Kodi kutuları nelerdir?

“KODI Box”un patlayan satışları sayesinde, KODI giderek yaygınlaşıyor. Bir KODI Kutusu, doğrudan monitörünüze veya TV’ye bağlanabilen bağımsız bir cihazdır. Bu kutular önceden yüklenmiş uygulamalarla gelir ve dolayısıyla, eğlence merkezinizi zaman kaybetmeden çalıştırabilirsiniz.
Kodi (ve Kodi Kutuları) yasal mı?

“Kodi’yi kullanmak güvenli midir?” sorusu, KODI‘den bahsettiğimizde en çok sorulan sorulardan biri. KODI tamamen yasal bir yazılımdır; web tarayıcınız kadar yasal.

Resmi KODI Ekibi ile bağlantısı olmayan çok sayıda KODI Kutusu, korsan akışlara (videolara) bağlantı sağlayan eklentilerle satılıyor. Ancak, bir KODI Kutusu, korsan akışını destekleyen eklentilerle birlikte gönderilmezse, bu kutuyu kullanmak yasaldır.

Geçmişte, birçok durumda, KODI bunu açıkça ortaya koydu. “KODI herhangi bir medyayı kendisi sağlamaz. Kullanıcılar, kendi içeriklerini sunmalı veya KODI’yi üçüncü taraf, çevrimiçi hizmetlere yönlendirmelidir. KODI projesi, bootleg video içeriği için herhangi bir destek sağlamaz,” diyor KODI‘nin resmi web sitesi.

Kaynak:https://teknodestek.com.tr/kodi-nedir-ozellikleri-nelerdir-yasal-midir/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap