Klasik siteleri Aralık 2021’e kadar yeni sitelere dönüştürün
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Klasik siteleri Aralık 2021’e kadar yeni sitelere dönüştürün

0

2017 yılında Google, modern web oluşturma ve tarama taleplerini karşılamak için Google Sites‘ın yeni bir sürümünü tanıttı. Yeni Google Sites, herkesin işlevsel, çekici ve mobil duyarlı siteler oluşturmasını kolaylaştıran basit bir arayüze sahiptir.

Geçiş için bir zaman çizelgesi de açıklandı ve klasik Google Sites‘ın Aralık 2021‘in sonunda artık mevcut olmayacağını doğruladı. Aşağıda, önerilen Sonraki adımlar ve yeni Google sitelerine dönüştürürken nelerin bekleneceği hakkında bilgi verilmektedir.


1. Uygun bir klasik siteye sahip olup olmadığınızı belirleyin


Google, sahip olduğunuz klasik siteleri tanımlamanıza ve görüntülemenize ve sorunsuz bir geçiş için adımlar atmanıza yardımcı olmak için klasik siteler Yöneticisi‘ni oluşturdu.

 

İpucu: yalnızca bu klasik siteleri listelemek için “size ait” önerilen filtreyi kullanın.

2. Her biri için bir plan gözden geçirin ve yapın


Her biri için hangi eylemin gerekli olduğuna karar vermek için sitelerinizi analiz edin. Sitelerin ne zaman oluşturulduğunu, en son görüntülendiğini veya düzenlendiğini ve diğer ayrıntıları incelemek için klasik siteler Yöneticisi’ni kullanın.

İpucu: bir elektronik tabloyu gözden geçirmeyi ve çalışmayı tercih ederseniz, veriler Google e-Tablolar‘a aktarılabilir.

3. Saklamak istediğiniz siteleri dönüştürün


Dönüşüm sadece bir başlangıç noktasıdır ve yeni sitelerin tasarımı ve işlevselliği için bazı öğelerin düzenlenmesi gerekebilir (örneğin, resim başlıkları kopyalanmaz). Klasik sitede farklı şekilde işlenen öğeler varsa bir uyarı görüntülenir. Başlamadan önce klasik bir siteyi dönüştürürken nelerin bekleneceğini gözden geçirmek önemlidir.

İpucu: dönüştürülen bir site aynı web adresi (URL) kullanılarak yayınlanabilir. Klasik sitenizin uygun olduğunu onaylayın.

4. Klasik siteleri silme veya arşivleme


Artık gerekli olmayan klasik siteler klasik siteler yöneticisi kullanılarak silinebilir, siteyi seçin (bir onay ekleyin) ve Sil‘i tıklayın. Ayrıca, Google Takeout, kayıtlarınızı saklamak için klasik bir sitenin “statik sürümü” nin bir arşiv kopyasını oluşturmak için kullanılabilir.

İpucu: bir hata yapıldıysa, silinmiş bir klasik Site 30 gün içinde geri yüklenebilir.

Sorular ve kaynaklar

Kullanıcı yardım makalelerinde veya forumlarda farklı geçiş zaman çizelgeleri gördüm.


Tüketiciler ve UAlberta Google için önemli tarihler farklıdır. Bu makaledeki tarihler UAlberta Google kullanıcıları için doğrudur.

Klasik bir siteyi yeni sitelere dönüştürdükten sonra site sahibi kim olur?


Siteyi klasik sitelerden yeni sitelere dönüştüren kişi site sahibi olur ve:

  • Önceki sahipler editör olur.
  • İzleyiciler izleyici olarak kalır.
  • Editörler editör olarak kalır.

Klasik sitemi yeni bir siteye dönüştürmezsem ne olur?

Görüntüleyenleriniz klasik bir siteyi ziyaret etmeye çalıştığında, web sitesi içeriğini görmezler. Bu aksaklığı önlemek için Aralık 2021 sonundan önce bu makalede açıklanan adımları izleyin. Kalan klasik siteler otomatik olarak bir HTML dosyası olarak indirilecek, site sahibinin sürücüsüne (Google Drive’da) kaydedilecek ve site sahiplerinin incelemesi ve yayınlaması için yeni bir site taslağı ile değiştirilecektir.

Yeni siteler ve klasik siteler arasındaki farklar nelerdir?

Yeni siteler ve klasik siteler arasındaki bazı farklılıkları anlamaya yardımcı olmak için site karşılaştırma grafiklerini kullanın.

Yeni sitelerle ne yapabilirsiniz?

Yeni sitelerde şunları yapabilirsiniz:

Google Yeni Site Örneği: Adnan Güney
  • Herhangi bir programlama deneyimi veya kod bilgisi olmadan daha zengin, daha özelleştirilmiş web siteleri ve diğer Google uygulamalarıyla daha iyi entegrasyon oluşturun.
  • Ek işlevsellik ve kontrollerle daha büyük siteleri yönetin, ortak çalışanlar gerçek zamanlı olarak düzenleyebilir, sürüm geçmişi böylece önceki sürümleri görebilir ve geri yükleyebilirsiniz.
  • Mobil veya masaüstü için otomatik olarak optimize edin, böylece insanlar içeriğinizi her yerde kolayca görüntüleyebilir, bir siteden daha zengin ve daha kapsamlı arama yapabilir.
 
Kaynak:https://www.ualberta.ca/information-services-and-technology/news/2021/new-sites-replace-classic-sites-2021.html

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap