1. Ana Sayfa
  2. Genel

Klasik Google Sites web sitesini şimdi yeni Google Sites’e geçirebilirsin

Klasik Google Sites web sitesini şimdi yeni Google Sites’e geçirebilirsin
0
Yeni Google Sites’e geçiş yapın.
Google’un klasik Google sites web siteni şimdi uygulamada olan Yeni Google sites web sitesine taşıyarak kullanabilirsiniz. Şimdi deneyerek sitenizi değiştirin.

Yeni Google Sitesinin aynı kişiler tarafından düzenlenebilir olmasını istiyorsanız, aynı kişilerle paylaş seçeneğini işaretleyin ve ardından dönüştürmeyi başlatmak için Başlat düğmesini kullanın.
Dönüşüm  sonrası Devam düğmesini kullanın (dönüştürürken fikrinizi değiştirirseniz İptal edebilirsiniz).
Klasik Google Sitenizde oluşturulan taslak yeni Google Sitesini açmak ve taslak yeni Google Sitesine istediğiniz değişiklikleri yapmak için Review taslak düğmesini kullanın (yeni Google Sitesinde yapılan değişiklikler orijinal klasik Google Sitesine eklenmez) .
Yeni Google Sitesinden memnun kaldığınızda , yeni siteyi orijinal klasik Google Site URL‘sinde yayınlamak için Yayınla düğmesini kullanın (orijinal sitenin üzerine yazmak istemiyorsanız yeni bir URL‘yi yayınlamayı seçebilirsiniz).
Sitenizin ziyaretçileri olarak yeni Google Sitenizi görmek için yayınlanan URL’yi ziyaret edin. Sitenizi artık inceleyebilirsiniz.
Duyuru Sayfaları
Yeni Google Sites’de, taşıma aracı, duyuru sayfasının ve yayınlarının yapısını çoğaltır, böylece duyurular sayfası için bir üst sayfanıza ve yayınlarının alt sayfalarına sahip olursunuz. Üst sayfa, yazıların başlıklarını ve yayınların başlangıçta yayınlandığı tarih ve saati ekler. Yayın başlığı yayına bağlanır.
Sınırlamalar
Son Mesajlar gadget’ı yok.
Yeni Google Sitelerinde Duyuru sayfası türü yok, bunlar yalnızca klasik Sitelerde olduğu gibi sıralanan sayfalardır.
Dosya Dolabı Sayfaları
Dosyalar klasik siteden kopyalanır ve Google Drive’daki bir klasör yapısına, site için alt klasöre ve sayfalar için alt klasörlere eklenir. Yeni Google Sitelerinde eşdeğer dosya dolabı sayfasında, araç katıştırılmış bir Google Drive klasörü ekler ve dosya olarak listelenen tüm bağlantılar sayfaya bağlantı olarak eklenir.
Sınırlamalar
Dosyalar artık Google Drive’da olduğundan ve sitede bulunmadığından, dosyalar site aramasında bulunmayacaktır.
Daha fazla dosya eklemek için Google Drive’a gitmeniz gerekiyor, bunu yalnızca sitede yapamazsınız.
Bir dosya dolabında bulunan tüm linkler sayfada sadece metinlerdir, bu yüzden tutarsız ve farklı dosyalara bakarlar.
Yakın zamanda güncellenen dosya yok gadget’ı yok.
Etkiler

Taşıma aracının geliştirilme şekli, Google’ın yeni Google Sites’e duyuru, dosya dolabı veya liste sayfası türlerini geliştirmeyi amaçlamadığını göstermektedir. Bu, sayfalarla ilişkili gadget’lar olmayacağı anlamına gelir, böylece en son haber makalelerinizi gösteren bir ana sayfanız varsa, bu asla işe yaramaz veya mümkün olmayacaktır. Bu sadece geçici bir önlem olabilir, ancak bilmenin bir yolu yoktur.

En iyi tavsiyemiz, bu taşıma hatasından etkilenip etkilenmediğinizi öğrenmek için Google’a Geri Bildirim Gönderin.

Google Sites’dan Geri Bildirim Gönder
Sağ üst tarafa doğru üç noktalı menüyü kullanın
Geri bildirim gönder‘i seçin
Geri bildiriminizin açıklamasını girin.
Bir ekran görüntüsü göndermek isterseniz, önemli odak noktalarını vurgulayın ve herhangi bir kişisel bilgiyi karartın (veya ekran görüntüsü göndermemeyi seçebilirsiniz).
Gönder düğmesini kullan

Alternatif olarakG Suite Basic / Business veya Education‘ı kullanıyorsanız , daha fazla sayfa türü almak için herhangi bir plan olup olmadığını görmek için Google Destek’e başvurabilirsiniz .

Sayfaları Listele

Taşıma aracı, liste öğelerinin bir Google sayfasını oluşturur ve sayfayı eşdeğer yeni Google Sites Sayfasına yerleştirir
Sınırlamalar
Liste öğeleri artık sitede olmadığından site aramasında dizine eklenmez. Artık liste öğeleri, Google Drive’daki bir sitedeki liste öğelerini düzenleyemez, ancak değişiklik yapmak için Google Sayfasını açmanız gerekir.
Sütun türleri korunmaz, ancak içeriğin bir kısmı:
Metin sütunları sadece metin olduğu için korunur
Eğer bir onay kutusu işaretlenirse, sayfada olduğu gibi temsil edilir ve yazdırılmamışsa hiçbir şey gösterilmez.
Aşağı açılan kutuların değeri korunur, ancak geçiş aracı bir açılır sayfa açmak için sayfadaki sütuna veri doğrulaması eklemez.
Web adresleri URL sütunlarından korunur, ancak tüm ekran metni kaybolur
En son liste öğeleri gadget’ı yok
Diğer geçiş aracı iyileştirmeleri
Sitede özel bir favicon varsa, bu Drive’a taşınır, ancak aynı zamanda yeni Google Sites’de favicon olarak ayarlanabilir.
Site logosu da taşınan yeni Google Sitesinde ayarlanır.
Resimler sayfada kabaca doğru konumda tutulur, ancak Google Drive’a taşınmaz.
Kullanımdan kaldırılma zaman çizelgesi
Google , klasik Google Sites’ın kullanımdan kaldırılmasını ve kapatılmasını planlarken bu geçiş araçlarıyla ilgili geri bildirimlerinizi dikkate almayı planlamaktadır. Bu düşünce ile Google, çoğu müşteri için taşıma işlemi başladıktan sonra yalnızca belirli bir zaman çizelgesini duyurur .
Dikkat edilmesi gereken birkaç nokta:
Açıklandıktan sonra, kullanım dışı bırakma takvimi en az bir yıl boyunca değiştirilmemiş işlem ve ardından üç aylık salt okunur işlemi içerecektir . Salt okuma sırasında da dahil olmak üzere, taşıma göç mümkün olacaktır.
Salt okunurluk bittiğinde, tüm taşınır olamayan siteler bir arşivi olarak korunur.

Adnan Güney‘in Google, Yeni Google Sites kurulum ve kullanım hakkındaki diğer bilgilerine göz atarak şimdi sizde Yeni Google Sites web sitesi edinin.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap