1. Ana Sayfa
  2. Genel

Kimlik yenileme son günü için açıklama! Kimlik değiştirme son tarih ne zaman?

Kimlik yenileme son günü için açıklama! Kimlik değiştirme son tarih ne zaman?
0

Kimlik yenileme son günü internette yoğun olarak araştırılıyor. Henüz nüfus cüzdanını yenilemeyenler , kimlik değiştirme işlemlerinde son günü kaçırmak istemeyenler son tarihi merak ediyor. 

Kamuoyunda yayılan 2020 kimlik yenileme son tarihine ilişkin güncel açıklama Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden geldi. Kimlik değiştirme son tarih ne zaman? diye araştıranlar için yanıtı haberimizde..Kimlik yenileme son günü henüz kimliklerini yenilemeyen vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 2019 yılının bitmesine sayılı günler kala sosyal medyada, kimlik kartlarının dağıtımının yıl sonu itibarıyla sona ereceği söylentileri yayıldı. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü; kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgeleri ile ilgili haberler hakkında açıklama yaptı. Kimlik değiştirme son tarih ne zaman? diye araştıranlar için yanıtı haberimizde..

KİMLİK YENİLEME NE ZAMAN SON?

Kimliklerini henüz yenilemeyenler için son başvuru tarihi 2023 sonu son tarihtir, ehliyet için de 2020‘nin sonuna kadar süre bulunuyor.

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Son zamanlarda bazı basın yayın organları ile sosyal medyada 2020 yılında T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinde yüksek artışlar olacağı, nüfus cüzdanı ve eski sürücü belgelerinin 2020 yılından itibaren geçerli olmayacağı, sürücü belgelerinin yenilenmesi için sağlık kurulu raporu isteneceği ve bu nedenle belgelerin değiştirilmesi gerektiği şeklinde asılsız haberler çıktığı anlaşılmıştır.

T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi 2020 yılı içerisinde de yeniden değerleme oranında artış yapılarak güncelleneceği, halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının T.C. Kimlik Kartı alıncaya kadar geçerli olduğu, sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği, vatandaşlarımızın asılsız haberlere itibar etmemeleri, Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KİMLİK YENİLEME RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Önceden Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvurarak yapılan ehliyet değişikliği işlemleri artık Nüfus Müdürlüğü üzerinden yürütülüyor. 

Kimlik yenilemek için ilk yapmanız gereken, randevu almak. Bu zorunlu. 
 

Kimlik kartı başvuruları için ‘randevu.nvi. gov.tr‘ internet adresi üzerinden ya da Alo 199 numaralı çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz. Gününüzde gitmediğiniz takdirde sistem yeniden randevu almanızı 1 ay engelliyor. Bu durumda eğer gidemeyecekseniz randevuyu, süresi dolmadan en az yarım saat önce iptal etmeniz şart.

KİMLİK YENİLEME EVRAKLARI

Randevu aldıktan sonra, başvurmaya gidiliyor. Yanınızda olması gereken evraklar ise şunlar:

-Nüfus cüzdanınız. Nüfus cüzdanı olmayanlar için sürücü belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, TSK kimlik kartı, sarı basın kartı, hakim ve savcı kimliği, avukatlık kimlik kartı, öğretmen kartı da kimlik yerine geçiyor.

Son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf

22.5 liralık (değerli kağıt bedeli) değişim ücretini ödediğinizi gösteren makbuz veya dekont.

 

Değişim ücretini başvurunuzdan önce vergi dairesi müdürlüklerine, ‘ivd.gib.gov.tr’ internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla ya da bankaya yatırmanız gerekiyor.

KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ 2019 NE KADAR?

– Kimlik yenileme: 22.50 TL

– Evlilik nedeniyle kimlik değişimi: 22.50 TL

– Eskiyen kimliği değiştirme: 22.50 TL

-Yeni doğan bebek için kimlik çıkarmak ücretsiz. Doğumdan itibaren 1 ay içinde bebeğin kaydı yapılmamışsa: 22.50 TL

-Kimlik kaybedilmişse: 45 TL

 
Kaynak : https://m.aksam.com.tr/yasam/kimlik-yenileme-son-gunu-icin-aciklama-geldi-kimlik-degistirme-son-tarih-ne-zaman-iste-suresi/haber-1029842

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap