1. Ana Sayfa
  2. Genel

Kimliğinizi Sorgulatmayın Mernis Adlı Kimlik Avcılarına Dikkat


0

Türkiye de yaklaşık 50 milyon kişinin kişisel kimlik bilgilerinin internet ortamına sızma haberlerini okumuş olmalısınız. Bu haberin ardından çok doğal olarak ta kimlik bilgi avcılarının boş durmadığını güvenlik için düşünmek gerekiyor. Ve her nedense bu tür sitelere de ilgi çok fazla oluşmakta. Her ne olursa olsun kimlik bilgisi gibi kişisel ve önemli bilgilerinizi Web internet ortamında çok güvendiğiniz ve bildiğiniz siteler haricinde araştırmayın.

Hatta o an için gerekli değilse hiç sorgulama dahi yapmayın. Eğer çok gerekli ise, Ülke güvencesi altında çalışan E-Devlet sitesini kendi şifreniz ve TC bilgileriniz ile kullanın. En güvenilir, E-Devlet sitesindeki güvenlik ve şifreleme sistemi max. boyutta olduğundan güvenle sorgularınızı yapabilirsiniz.

Web İnternet ortamında çıkan haberlerde ise şu sözlere dikkat etmenizi öneririm.

Mernis adıyla internete düşen dosya içerisinde Türk vatandaşlarının kimlik numaraları, doğum tarihleri, ikamet adresleri gibi bilgiler yer alıyor. Bu bilgileri sorgulamanıza izin veren siteler ise yeni bir kimlik avcılığının başlangıç noktası olabilir.

Birçok yöntem ile bilgisayarınıza sızabilecek Kötü amaçlı Kimlik avcılarına karşı uyanık olmanız gerekmektedir. Tarayıcınızda bu konu ile ilgili araştırma yaparak ücretsiz olarak dağıtımı yapılan yazılımları kullanabilirsiniz.

 
Güvenlik önlemi için Deneme programı Kaspersky yazılı
Hatta ücretli olarak bir ay kullanım izni veren yazılımları da kullanarak acil durumlar için önlem
alabilirsiniz.
Örnek olarak bunların arasında bulunan ve güvenlik derecesi yüksek olan Kaspersky Total Security yazılımını tavsiye edebilirim. En azından bir ay için kendinizi koruyabilir, bu süre içinde bilgisayarınız için ne yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap