Kemikten İlham Alınarak Binalarda Kullanılabilecek Bir Yapı Malzemesi Üretildi
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Kemikten İlham Alınarak Binalarda Kullanılabilecek Bir Yapı Malzemesi Üretildi

0

Bazı kemiklerinin çok güçlü olduğu zaten bilinen bir gerçek ancak bir grup bilim insanı, bu kemiklerin yapı malzemesi olarak da kullanılabileceğini fark etti. 


Araştırmacılar, kemikten ilham alarak 3D baskılı bir polimer üretti.

Kemiklerin oldukça güçlü ve dayanıklı olduğunu daha önce duymuşsunuzdur ancak insan kemiklerinin bir yapı malzemesi olarak kullanılabileceği çok da aklınıza gelmemiş olabilir. Cornell Üniversitesi, Purdue Üniversitesi ve Case Western Reserve Üniversitesi’nden araştırmacılar ise tam olarak bunu düşünmüş. “Bizim araştırmacı takımı başka işlerle uğraştıklarından maalesef Türk Üniversitesi ismi geçmiyor…👀

Bu üniversitelerde bulunan araştırmacılar, kemiklerin iç yapıları üzerinde çalışarak evler ve inşaat yapılarında kullanılabilecek, 3D baskılı güçlü yapı materyalleri üretebileceklerine inanıyorlar.

Kemikten ilham almak ilginç bir fikir olabilir:

Purdue Üniversitesi’nden Pablo Zavattieri, konuyla ilgili olarak “Yapılar, yükün büyük bir çoğunluğunu taşıyan kolonlara ve kolonları birbirine bağlayan kirişlere sahip. Bu materyallerden, binalar ve diğer yapılar için daha güçlü 3D baskılı materyaller oluşturmayı öğrenebiliriz” dedi.

Araştırmacılar, kemiklerdeki bu ‘kirişlerin’, daha önce bilinene göre daha fazla sertlik ve sağlamlık ihtiva ettiğini keşfetti. Bu kirişler, ayrıca ‘trabekül’ olarak da biliniyor. Proceedings of the National Academy of Science’ta yayınlanan makalede, kemiğin içerisinde bulunan yatay dayanakların, kemiğin yorulma süresini uzattığı söylendi.

Araştırmacılar, benzer iç yapılar ile tasarlanan 3D baskılı yapı malzemelerinin, daha dayanıklı binalar yapmak için kullanılabileceğine inanıyor. Araştırmacılar, bu teorilerinin doğruluğunu da Zavattieri’nin laboratuvarında, trabeküle benzer yapıyla 3D baskılı polimer tasarlayarak test ettiler.

Mekanik analiz simülasyonu, daha kalın yatay dayanakların, polimerin yük altında daha uzun süre kalmasını sağladığını keşfetti. Bunun sebebi ise dayanakların kalınlığının, polimerin kütlesini önemli ölçüde artırmamış olması. Ekip, kemikten ilham alınarak üretilecek polimerlerin, daha esnek ve daha hafif yapı malzemeleri üretmekte kullanılabileceğini, bunların da 3D baskılı evler ve yapılar inşa etmek için kilit öneme sahip olduğunu söyledi.

Kaynak: https://www.engadget.com/2019/12/06/bones-inspire-stronger-building-materials/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir