1. Ana Sayfa
  2. Genel

Kat irtifakı ve kat mülkiyeti tapusu arasındaki fark nedir?

Kat irtifakı ve kat mülkiyeti tapusu arasındaki fark nedir?
+ - 0
Yeni bir ev almak istediğinizde karar vermeden önce tapuyu da görmek istediniz. Tapu üstünde yazan “kat irtifakı” yazısını ilk kez okuduğunuzda anlam veremeyip “kat irtifakı ne demek” diye sormanız çok doğal.

Kat İrtifakı Nedir?

Kat irtifakı, Bir arsa üstünde henüz inşaat gerçekleştirilirken, hak sahiplerinin paylarını göstermek üzere çıkartılan bir tapu tipidir. Başka bir tabirle tapuda yer alan kart irtifakı ibaresi, kat mülkiyeti tapusu ile arsa tapusu arasında inşaatın başlangıç aşamasından, inşaat sonucu bina tamamlanıncaya ve İskan alınıncaya kadar hukuken daha sağlıklı bir şekilde geçiş döneminin sağlanması için belirlenmiş tapu şeklidir.

Eğer emlak işinde uzman değilseniz, ev alım satımı sırasında “kat irtifakı tapusu” ibaresini duyduğunuzda aklınıza önemli rizikolar ve yapılması gerekli olan kontroller gelmeli. Bu rizikolara yazımızın devamında değineceğiz.

Kat İrtifakı Ve Kat Mülkiyeti Tapusu Arasındaki Farklar

Kat irtifakı ve kat mülkiyeti ibareleri bilmeyenler için karmaşık terimler olduğu için çoğunlukla bir biri ile karıştırılabilir. Kat irtifakı tapusu inşaat başlangıcından iskan alınana kadar dönemde kullanılması gerekli olan tapudur. 

İskan alınmasının ardından kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş yapılması yasal bir zorunluluktur.Kat irtifakı ve kat mülkiyeti tapusu arasındaki fark o tapunun risk seviyesini ifade eder. Kat irtifakı tapusu olan bir mülk daha yüksek hukuki rizikolar barındırırken, kat mülkiyeti tapusu yasal açıdan çok daha sağlam bir dayanaktır. 

Kat irtifakı tapusu olan bir eve, profesyonel bir emlak danışmanı tarafından yapılan risk analizinde sorun çıkmaz ise gönül rahatlığı ile satın alınabilir. Kat mülkiyeti tapularında ise incelenmesi gerekli olan risk noktaları daha azdır. Kat mülkiyeti tapusu, bir binanın kurallara göre yapıldığının da tescili manasına gelir.

Kat İrtifakı Nasıl Kurulur?

Kat irtifakının kurulması için Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından düzenlenecek fotoğrafı bir senet gereklidir. Kat irtifakı, tapu kütüğüne bu belge aracılığıyla tescil edilir. Kat irtifakı, bir arsanın sahipleri adına, arsadaki belirlenmiş payları oranına göre kurulur. Binanın inşaatı henüz devam ederken daire, konut, dükkan vb. satın alındığında bu taşınmazları satan taraf, alıcıya kat irtifakı tapusu verir. Arsa payının devredilmesi gerektiğinde, bununla birlikte arsaya bağlı kat irtifakı da devredilir.

Kat İrtifakı Hangi Durumlarda Sona Erer?

Kat irtifakı, ideal durumda binaya iskan alınmasını müteakip, kat mülkiyeti tapusu almak için gerekli işlemler başlatılarak sona erdirilir.
Kat irtifakı kurulmuş olan bir inşaatın, bu tarihten itibaren en fazla 5 yıl içinde projesine uygun biçimde tamamlanması öngörülür. Eğer müteahhit, bu süre içinde inşaatı tamamlayamaz ise, kat irtifakı tapusu olan kişiler yasal mercilere başvurarak kat irtifakının sonlanmasını talep edebilir.

Kaynak: https://www.finansajans.com/kat-irtifaki-ve-kat-mulkiyeti-tapusu-arasindaki-fark-nedir-h26762.html

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap