Kamu Çalışanlarının İş İçin WhatsApp Kullanmaları Yasaklandı

Kamu Çalışanlarının İş İçin WhatsApp ve Telegram Kullanmaları Yasaklandı Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp ve Telegram gibi yabancı şirketlere ait mesajlaşma uygulamaları, kamu çalışanları tarafından kurumsal görevler için kullanılamayacak.

Kamu Çalışanlarının İş İçin WhatsApp ve Telegram Kullanmaları Yasaklandı Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp ve Telegram gibi yabancı şirketlere ait mesajlaşma uygulamaları, kamu çalışanları tarafından kurumsal görevler için kullanılamayacak.

Kamu Çalışanlarının İş İçin WhatsApp ve Telegram Kullanmaları Yasaklandı

 Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp ve Telegram gibi yabancı şirketlere ait mesajlaşma uygulamaları, kamu çalışanları tarafından kurumsal görevler için kullanılamayacak.

Sosyal medya düzenlemesinin sabah saatlerinde TBMM‘de kabul edilerek yasalaşmasının ardından, kamu çalışanlarına yönelik bir düzenleme de yürürlüğe girdi. 

 Kamudaki görevini icra eden memurlar, bu görevleri yerine getirirken artık yabancı şirketlerin sunmuş olduğu WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarını kullanamayacaklar.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin açıklamalarına göre bu düzenleme, “kamu kurumlarının bilgi sistemlerinde karşılaşılan güvenlik risklerinin azaltılması” amacıyla uygulamaya koyuldu. Kamu çalışanlarına yönelik yayınlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi uyarında yabancı şirketlere ait haberleşme uygulamaları yerine yerli uygulamalar kullanılacak.

Kamu personelleri, özel hayatlarında yabancı uygulamaları kullanabilecekler:

Milliyet’ten Kıvanç El’in aktardığı habere göre güvenlik dışında bir diğer etmen ise yerli uygulamların teşvik edilmesi oldu. Milli güvenliği etkileyecek kritik düzeydeki bilgi akışının yabancı şirketlere ait uygulamalarla iletilmemesi hedefleniyor.

Daha önce kamu kurumlarında çalışanların haberleşmeleri amacıyla geliştirilen PttMessenger, düzenlemeyle birlikte yeniden gündeme gelebilir. Diğer yerli uygulamalar da bu süreçte daha fazla ilgi göreceğe benziyor.

kaynak: https://www.milliyet.com.tr/gundem/son-dakika-kamu-calisanlarina-whatsapp-yasagi-bu-programlar-kullanilacak-6270839

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Temmuz ayının ilk günlerinde detaylarını öğrenmeye başladığımız, Türkiye'de 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunan yabancı sosyal medya şirketlerine yasal zorunluluklar getiren düzenleme TBMM'de kabul edildi.

Sosyal medya düzenlemesi Meclis’te kabul edildi

Google, 10 Ağustos İtibarıyla Türkiye'deki Alışveriş Reklamlarını Kapatma Kararı Aldı

Google 10 Ağustos’ta Alışveriş Reklamı Göstermeyi Durduruyor